Cu două luni înainte de alegeri, România riscă să fie cuprinsă de haos. Sindicate, funcţionari publici şi studenţi - toţi cer bani de la buget.
1 /.
În cazul în care nu vor primi ceea ce au cerut - aşa cum au primit pensionarii, diplomaţii, parlamentarii sau poliţiştii - vor intra în grevă sau vor ieşi în stradă. Responsabili pentru această sarabandă a revendicărilor sunt parlamentarii din toate partidele, care până acum s-au întrecut în pomeni electorale. Niciun partid nu a îndrăznit să spună că toate aceste cadouri presupun un efort bugetar care ar putea să declan- şeze o spirală inflaţionistă. Totuşi, există şi o ierarhie a responsabilităţ ilor, dincolo de culpa generală.
Primul vinovat: Tăriceanu
Primii vinovaţi sunt premierul Tăriceanu şi liderii liberali, care, în toamna lui 2007, la sfatul consilierilor israelieni, şi-au asigurat un scor bun la alegerile europarlamentare mituindu-i pe pensionari. Era primul val de majorare a veniturilor celor de vârsta a treia. PNL a reuşit, atunci, să acopere scandalul din jurul ministrului Remeş, suspectat că a fost mituit cu caltaboşi. Liberalii au văzut că reţeta funcţionează, aşa că au acceptat toate revendicările salariale - până ieri, când au anunţat că s-a ajuns la fundul sacului şi riscăm să fim chiar daţi afară din Uniunea Europeană.
PSD a fost partidul care a şantajat şi a împins PNL de la spate, forţând adoptarea unor măsuri populiste. Nu mai departe de începutul lunii septembrie, Mircea Geoană a anunţat că partidul său nu va mai depune nicio moţiune împotriva guvernului liberal dacă majorarea pensiilor este decalată din noiembrie în octombrie.
Geoană a impus atunci şi alte cheltuieli bugetare, precum subvenţii pentru agricultori. PSD a fost formaţiunea care a iniţiat legea referitoare la creşterea cu 50% a salariilor profesorilor.