„Roş-albaştrii“ au pierdut aseară, la München, cu scorul de 3-0, în faţa nemţilor de la Bayern, care au făcut spectacol şi s-au jucat cu nefericiţii lor adversari de-a şoarecele şi pisica. Sursa: Reuters
Steaua şi-a trecut aseară în cont cea de-a patra înfrângere din Grupa F a Ligii Campionilor la fotbal: 0-3 la München, cu Bayern, iar conturul calificării în primăvara cupelor europene se înceţoşează şi mai tare. Cu un singur punct în cele cinci etape disputate, „roş-albaştrii“ sunt codaşii grupei şi au nevoie de o victorie cu Fiorentina, în ultima etapă, programată pe 10 decembrie, în Ghencea, pentru a urca pe locul trei, cel care asigură prezenţa în „16“-imile Cupei UEFA.
Goian va lipsi cu Fiorentina
Partida de aseară a fost de-a dreptul stânjenitoare pentru elevii lui Dorinel Munteanu. Pe lângă cele trei goluri marcate, Bayern a făcut spectacol şi a ratat alte 8-9 ocazii monumentale, dintre care patru numai în primele zece minute, prin italianul Luca Toni. Steliştii au făcut figuraţie, vizibil timoraţi şi total depăşiţi la toate capitolele. Formaţia „roş-albastră“ a confirmat şi aseară că, deocamdată, n-are un lot capabil să emită pretenţii în grupele Ligii Campionilor.
> Fundaşul stelist Dorin Goian a încasat un cartonaş galben în minutul 29 şi va fi suspendat pentru ultimul meci din grupă, cel cu AC Fiorentina, programat pe 10 decembrie, la Bucureşti.
> Gheorghe Hagi a privit partida de la tribuna 0, unde a stat alături de o altă legendă a sportului românesc, Ilie Năstase. „Regele“ a mai urmărit echipa pe care a pregătit-o trei luni anul trecut dintre spectatorii nemţi. Puţini au fost cei care l-au recunoscut şi i-au solicitat autografe.
> Steaua a fost încurajată de câteva sute de spectatori. Un grup compact, de aproximativ 300 de suporteri, a fost plasat tocmai la ultimul etaj al ar