Impresarul Alessandro Moggi a infirmat zvonurile conform cărora negociază cu AC Milan un transfer al atacantului român.
Presa italiană a scris că agentul lui Adrian Mutu, Alessandro Moggi, a avut la începutul acestei săptămâni o întâlnire cu oficialii lui AC Milan chiar la sediul clubului, iar aceştia ar fi discutat despre un eventual transfer al jucătorului lui AC Fiorentina la echipa pregătită de Carlo Ancelotti. Alessandro Moggi a spus însă ieri că „Briliantul“ nu este interesat de un transfer la AC Milan, ci vrea să îşi ducă la bun sfârşit contractul cu Fiorentina.
„Mutu la AC Milan? Nu, cu siguranţă nu. Fiorentina i-a prelungit contractul până la finalul anului 2012 şi au fost depăşite toate problemele care au existat până atunci. Cu Milan nu există nici o discuţie şi nici nu va exista, pentru că jucătorul e fericit unde este şi îşi doreşte să rămână la Florenţa“, a spus impresarul italian. Mutu a fost în vară aproape de un transfer la AS Roma, dar înţelegerea a căzut în ultimul moment, iar atacantul român şi-a prelungit înţelegerea cu formaţia din Florenţa.
Florentinii ţin de „Briliant“
Diriguitorii grupării „viola“ au infirmat, la rândul lor, că îl vor ceda pe Adrian Mutu la AC Milan. Administratorul delegat al clubului din Florenţa, Sandro Mencucci, a spus că nu se pune problema ca „Briliantul“ să fie transferat la echipa din Milano.
„Nu l-am cedat pe Mutu când eram în tratative avansate cu AS Roma, nu văd de ce trebuie să o facem acum, mai ales că sezonul este în plină desfăşurare. Şi apoi, nu ne putem lipsi de un jucător precum Adrian, care a demonstrat pe teren cât este de important“, a precizat Sandro Mencucci.
Mutu, la partida cu numărul 200 în Serie A
În partida dintre AS Roma şi AC Fiorentina, care este programată mâine, pe arena „Olimpico“ din capitala Italiei, Adrian Mutu va evolua în me