Compania britanică de dezvoltare imobiliară European Future Group (EFG) a sistat lucrările la proiectele pe care le demarase în ţara noastră şi a disponibilizat aproape 90% dintre angajaţi. Dezvoltatorul întâmpină o serie de probleme cu lichidităţile şi se vede, astfel, nevoită să îngheţe investiţii de aproape 1,5 miliarde de euro.
Conducerea companiei estimează pierderi de câteva zeci de milioane de euro, în condiţiile în care partenerul Immoeast, un fond austriac de investiţii, nu a mai susţinut investiţiile de aproximativ 700 de milioane de euro în care era implicat.
La Braşov, decizia se transformă în blocarea unei investiţii de 240 de milioane de euro care se derula pe terenul fostei societăţi IUS SA Braşov. European Future Group a achiziţionat anul trecut un teren de 61.000 de metri pătraţi, ocupat de IUS Braşov, unde intenţiona să construiască un proiect imobiliar de peste 150.000 de metri pătraţi. Proiectul cuprindea un parc de retail cu ancore formate din Carrefour şi Praktiker.
Fabrica de unelte şi scule IUS Braşov a fost transferată la periferia oraşului, pentru reducerea costurilor. IUS Braşov, parte a grupului francez MOB Outillage, anunţase la finele lui 2006 că va investi zece milioane de euro în vederea reamplasării fabricii într-o altă zonă a Braşovului.
„Vom păstra terenurile şi vom încerca să negociem un pachet financiar de salvare pentru partea lui Immoeast cu scopul de a ne proteja contractorii, băncile, acţionarii şi reputaţia”, au anunţat reprezentanţii companiei. EFG trece printr-un proces de restructurare, în urma căruia va menţine în România doar 6-8 angajaţi, din 45.
EFG este primul investitor imobiliar de o asemenea amploare care blochează toate operaţiunile. Compania britanică de dezvoltare imobiliară European Future Group (EFG) a sistat lucrările la proiectele pe care le demarase în ţara noastră şi a disp