Doi bucureşteni au pus pe picioare o afacere ilegală care avea rădăcinile tocmai în Dubai. De pe pământ arab, ei au adus în ţară ţigări de un milion de euro. Ofiţerii de la Serviciul de combatere a infracţionalităţii transfrontaliere din Poliţia de Frontieră au confiscat marfa care a ajuns în duty-free-uri. Totul a început la finele anului trecut, când poliţiştii au “mirosit” că două firme româneşti vor aduce ţigări de Doi bucureşteni au pus pe picioare o afacere ilegală care avea rădăcinile tocmai în Dubai. De pe pământ arab, ei au adus în ţară ţigări de un milion de euro. Ofiţerii de la Serviciul de combatere a infracţionalităţii transfrontaliere din Poliţia de Frontieră au confiscat marfa care a ajuns în duty-free-uri. Totul a început la finele anului trecut, când poliţiştii au “mirosit” că două firme româneşti vor aduce ţigări de
Doi bucureşteni au pus pe picioare o afacere ilegală care avea rădăcinile tocmai în Dubai. De pe pământ arab, ei au adus în ţară ţigări de un milion de euro. Ofiţerii de la Serviciul de combatere a infracţionalităţii transfrontaliere din Poliţia de Frontieră au confiscat marfa care a ajuns în duty-free-uri.
Totul a început la finele anului trecut, când poliţiştii au “mirosit” că două firme româneşti vor aduce ţigări de contrabandă tocmai din Dubai, Emiratele Arabe Unite. Suspiciunile oamenilor legii s-au confirmat când la Constanţa a ajuns containerul plin cu 315.000 de pachete de ţigări de contrabandă. Fabrica din Dubai avea dotări de ultimă generaţie, fiind compartimentată ca un laborator, cu încăperi pentru prelucrarea tutunului, a foiţelor de hârtie, a elementelor de siguranţă. Angajaţii eraurecrutaţi din foşti muncitori cu experienţă ai companiilor cărora traficanţii le reproduceau marca.
Marfa imita perfect originalul
ţigările de contrabandă erau aşa de bine contrafăcute, încât falsul era “aproape imposibil de d