Ministrul de Interne, Liviu Dragnea (PSD), şi-a anunţat demisia din funcţia pe care o deţine într-o conferinţă de presă susţinută, în această seară, la sediul MAI. Este al doilea ministru la Interne într-o perioadă de numai o lună şi jumătate. "Cinstea, onoarea, demnitatea şi profesionalismul" sunt valorile pe care le-a urmat în scurta sa carieră de ministru, de numai 12 zile. Dragnea a precizat că a acceptat acest mandat conştient de numeroasele responsabilităţi pe care le presupune funcţia de ministru, însă, "pasiunea nu mai este suficientă". Sursa: Rompres
Printre motivele invocate de Dragnea se află în primul rând "lipsa banilor".
"Nu pot asista tacit la diminuarea resurselor financiare alocate autorităţilor locale şi, implicit, la riscul neasigurării unor servicii de calitate pentru cetăţean""Înţeleg constrângerile bugetare, dar refuz să asist la măsuri care îmi împiedică acest mandat şi apoi să mă uit cu seninătate la colegii mei şi să le explic că înţeleg, dar nu am resursele necesare să mă ţin de cuvânt"."În scurtul mandat am înţeles toate formele de management, dar nu pot asista tacit la suferinţele angajaţilor din minister"."Îmi depun demisia de onoare din funcţie şi rămân preşedintele consiliului judeţean Teleorman şi preşedinte al Uniunii Consiliilor Judeţene.".
Ministrul demisionar a precizat că, prin decizia sa de a părăsi şefia Ministerului de Interne, doreşte să evite generarea unor tensiuni în interiorul Coaliţiei.
"Teroristul de la Interne", răpus de buget
Recomandat pentru funcţia de ministru de chiar preşedintele partidului din care face parte, Mircea Geoană, şi poreclit în glumă de preşedintele Băsescu "terorist", Dragnea a fost validat de colegii săi cu unanimitate de voturi.
Baron de Teleorman, cercetat de DNA
Procurorii DNA Bucureşti au început urmărirea penală î