Atacantul român a marcat toate cele trei goluri ale echipei la care evoluează, Fiorentina, în partida terminată la egalitate, în deplasare, scor 3-3, cu Genoa.
Atacantul Adrian Mutu a marcat cele trei goluri ale echipei Fiorentina în meciul terminat la egalitate duminică, în deplasare, scor 3-3, cu Genoa, în etapa a 24-a din Serie A. Românul a înscris din penalti, în minutul 60, şi apoi în minutele 80 şi 90+4. La al doilea gol al Fiorentinei, Mutu a executat o lovitură liberă şi mingea a lovit zidul de jucători, iar apoi a intrat în poartă înainte să fie atinsă de Gamberini. În cel de-al patrulea minut de prelungire al partidei, „Briliantul“ a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj cu un şut plasat din mijlocul careului mare. Pentru Genoa au înscris Motta (’12), Palladino (’38) şi D. Milito (’56).
În urma acestui rezultat, formaţia antrenată de Cesare Prandelli a acumulat 52 de puncte şi se menţine pe locul patru în Serie A, în timp ce Genoa ocupă poziţia a cincea în clasament, cu 41 de puncte.
„Fenomenul“ şi-a lăudat coechipierii
Adrian Mutu susţine că jucătorii echipei Fiorentina au dat dovadă de caracter şi au făcut totul pentru a reveni de la 0-3 în meciul cu Genoa. Internaţionalul român a precizat că reuşitele sale vor fi decisive în lupta pentru un loc de Liga Campionilor. „Nu sunt cele mai importante trei goluri din cariera mea, dar, cu siguranţă, vor conta foarte mult în lupta pentru locurile care asigură prezenţa în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor. Părea o nebunie să revenim de la 0-3, dar am dat totul şi a ieşit bine. În prima repriză, Genoa a fost echipa mai bună, însă, după pauză, noi am fost cei care am dat dovadă de sacrificiu şi caracter. Am marcat pentru prima dată un hattrick şi am ajuns la 104 goluri la echipele din Italia. Sunt fericit“, a afirmat decarul echipei naţionale, care a ajuns la cea de-a 11-