Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Elena Udrea spune ca va face tot posibilul ca turismul sa aduca 20 mld. euro la PIB in 2012

Publicat in Ziarul Financiar, vineri 20 februarie 2009 ·

Turismul romanesc nu a atins nici o treime din potentialul real si acest sector ar putea contribui cu 10% la Produsul Intern Brut, fata de 3% in prezent, a declarat ieri Elena Udrea, ministrul turismului.

"Turismul poate ajunge la 10% din PIB in 2012, cel tarziu in 2015", a declarat Udrea, care vrea sa sustina cresterea acestui sector atat prin majorarea numarului de turisti romani care isi petrec vacantele in tara, cat si prin atragerea de straini in Romania. Turismul a contribuit in 2008 cu 3,5% la PIB, adica cu circa 4,5 miliarde de euro.

In conditiile in care Comisia Nationala de Prognoza estimeaza un PIB de 198 mld. euro in 2012, ar insemna, dupa calculele ministrului turismului, o contributie de 19,8 mld. euro a turismului.

Udrea mizeaza pentru cresterea turismului pe tichetele de vacanta, proiect care a fost aprobat in aceasta saptamana. Companiile vor putea oferi angajatilor tichete de vacanta de maximum 3.600 de lei pe an pentru fiecare persoana, suma care va putea fi cheltuita pe transport, cazare si alimentatie in cadrul unitatilor de profil din tara. In ceea ce priveste insa incoming-ul (atragerea de turisti straini in Romania), ministrul vede o stagnare a numarului acestora in 2009.

"Turismul trebuie promovat strategic in fiecare tara in parte. Prin aceasta promovare vrem in acest an sa reusim sa contracaram efectele crizei, iar numarul de turisti straini sa se mentina la acelasi nivel de anul trecut", a spus Udrea la Bursa Internationala de Turism de la Milano. Ea a precizat ca pietele cheie pentru incoming sunt Germania si Italia. "Vrem sa atragem turisti si din Rusia, nu numai pe litoral, dar si pe partea de turism religios si cultural", a spus ministrul. Udrea considera ca preturile de pe litoral vor deveni mai accesibile odata cu prelungirea sezonului estival, iar calitatea serviciilor ar trebui de asemenea sa creasca.

Articolul in Ziarul Financiar >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Ilie Bolojan, la Congresul USR: „Știu că acest guvern e unul de sacrificiu”

HotNews acum 58 minute
Premierul desemnat Ilie Bolojan a mers sâmbătă, la Congresul USR, unde a ținut un discurs ferm în care a vorbit despre provocările pe care le va întâmpina viitorul guvern. „M-am uitat la sloganul pe care echipa voastră l-a pregătit: Pregătiți să con

Alegerea lui Dominic Fritz în funcţia de preşedinte al USR, validată

Ziarul Financiar acum 40 minute
Alegerea lui Dominic Fritz în funcţia de preşedinte al partidului Uniunea Salvaţi România a fost validată, sâmbătă, în cadrul Congresului USR. La eveniment participă, printre alţi invitaţi speciali, premierul desemnat, Ilie Bolojan, şi fosta preşedi

Scenariu: Cutremur de 7.3 grade în România. S-a declanşat exerciţiul naţional „SEISM 2025”

Capital acum 34 minute
Exercițiul național „SEISM 2025”, cel mai amplu antrenament post-cutremur din istoria României a început oficial. Exercițiul este organizat de Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU).

Uniunea Europeană: Există indicii că Israelul şi-ar fi încălcat obligaţiile privind drepturile omului din Acordul de Asociere UE-Israel

G4Media acum o ora
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Serviciul diplomatic al Uniunii Europene a conchis, într-un document obţinut de Reuters, că există indicii conform cărora Israelul şi-ar fi încălcat obligaţiile privind respectarea drepturilor omului

PSD decide dacă intră la guvernare. Ședință, astăzi, a Consiliului Politic Național al partidului

HotNews acum 3 ore
PSD se întrunește sâmbătă, 21 iunie, într-o ședință de Consiliu Politic Național pentru a decide dacă partidul intră sau nu la guvernare. Întâlnirea are loc de la ora 13:00, în sistem hibrid, cu participare online și fizică, la sediul central al PSD

Tristan Tate, anchetat de autoritățile române pentru interferențe în alegerile din România

HotNews acum 12 minute
Autoritățile române au deschis o anchetă împotriva influencerului britanico-american Tristan Tate, acuzat că a încălcat legile electorale prin publicarea de conținut politic pe rețelele de socializare în timpul recentelor alegeri prezidențiale din ț

Două ședințe importante la USR: CONGRESUL Național și Comitetul Politic. Ce decizii trebuie să ia partidul

Gandul acum o ora
Uniunea Salvați România organizează sâmbătă atât Congresul Național al partidului, cât și Comitetul Politic în care se va vota strategia USR pentru guvernare. Ambele evenimente se vor desfășura la Nord Events Center din București. UPDATE A început C

Israelul și Iranul au continuat atacurile după ce Teheranul a anunțat că nu va negocia programul său nuclear sub amenințare

Adevarul acum 3 ore
Iranul și Israelul au lansat noi atacuri reciproce în cursul dimineţii de sâmbătă, 21 iunie, la o zi după ce Teheranul a anunțat că nu va negocia programul său nuclear sub ameninţare. Nu au fost raportate victime în urma loviturilor.

UPDATE - Congres la USR, sâmbătă. Preşedintele Dominic Fritz va prezenta strategia politică pentru perioada următoare / Premierul desemnat Ilie Bolojan este prezent la evenimentul USR - VIDEO

News.ro acum o ora
USR se reuneşte, sâmbătă, în Congres, preşedintele nou ales, Dominic Fritz, urmând să prezinte strategia politică pentru perioada următoare, în contextul formării Guvernului. Premierul desemnat Ilie bolojan este prezent la Congresul USR.

Mai mulți elevi au fost puși să muncească la școală pentru a promova. „Cărau gălețile de 25 kg de moloz”

Adevarul acum 41 minute
Mai mulți elevi de la o școală din Dolj ar fi fost puși la muncă, în schimbul promovării clasei. Copiii ar fi cărat moloz și parchet, la cererea directoarei, acuză părinții acestora.

Vremea

București
acum

24°
sâm.

16°/28°
dum.

16°/27°
lun.

18°/31°
mar.

20°/34°
Iasi
acum

18°
sâm.

13°/22°
dum.

11°/26°
lun.

14°/26°
mar.

16°/33°
Constanta
acum

24°
sâm.

14°/24°
dum.

16°/23°
lun.

17°/25°
mar.

19°/28°
Cluj-Napoca
acum

21°
sâm.

10°/24°
dum.

11°/24°
lun.

14°/28°
mar.

16°/28°
Timisoara
acum

24°
sâm.

12°/27°
dum.

12°/30°
lun.

15°/34°
mar.

18°/34°