Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Adevărul a redevenit liderul ziarelor de calitate

Publicat in Adevarul, miercuri 4 martie 2009 ·

În cursul anului trecut, vânzările cotidianului „Adevărul” au crescut de aproape patru ori, ajungând în luna decembrie la o medie pe apariţie de 84.664 de exemplare.

Publicaţia a înregistrat o creştere a vânzărilor de aproape patru ori în 2008.

„Adevărul” a trecut în fruntea topului celor mai vândute ziare de calitate. Cu o medie de vânzări de 61.825 de exemplare pe apariţie, în perioada octombrie-decembrie 2008, cotidianul a devansat ziarele „Jurnalul naţional” (58.695 de exemplare), „România liberă” (53.012) şi „Evenimentul zilei” (43.775).

Clasamentul este completat de „Gândul” (19.774 exemplare), „Ziarul financiar” (17.780), „Cotidianul” (14.610 exemplare), iar pe locul opt se plaseză „Ziua” (13.243 exemplare). Aceste rezultate l-a dus în poziţia de lider pe ultimul trimestru din 2008 în clasamentul ziarelor de calitate. Cifrele BRAT arată că “Adevărul” a înregistrat o creştere a vânzărilor de aproape patru ori în 2008.

Cel mai bine vândut cotidian românesc rămâne „Libertatea”, care a reuşit o medie pe apariţie de 234.873 exemplare. Pe poziţia a doua s-a situat „Click!”, cu o medie de 159.677 de exemplare vândute în octombrie - decembrie 2008, iar pe poziţia a treia s-a clasat un alt tabloid, „Cancan”, cu o medie de 108.993 bucăţi.

Pe piaţa cotidienelor sportive, „Gazeta sporturilor” continuă să conducă în derbiul cu „ProSport”. Gazeta a înregistrat, în intervalul octombrie - decembrie 2008, vânzări medii de 81.249 exemplare, în timp ce principalul contra-candidat a vândut, în medie pe apariţie, 51.856 bucăţi.

Ghiduri TV

ll Potrivit BRAT, “Adevărul Ghid TV” a trecut pe primul loc la media vânzărilor pe ultimul trimestru din 2008, perioadă în care a avut vânzări medii de 76.043 exemplare, în timp ce “Evenimentul ghid TV” a contabilizat o medie de 74.824 de bucăţi, iar “Jurnalul naţional ghid TV” a avut vânzări medii

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Sorin Grindeanu acuză „USR că plagiază fără rușine amendamentele PSD și se mai și laudă cu asta”. Ce a spus despre reducerea subvenției pentru partide

HotNews acum 3 ore
Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, i-a acuzat pe cei din USR că au „pornit pe calea plagiatului” și susține că „parlamentarii social-democrați sunt cei care au propus, de fapt, reducerea cu 40% a subvenției alocate partidelor politice”.

„Nu vrem un împărat”. Reacțiile țărilor din BRICS în fața amenințărilor lui Donald Trump

HotNews acum o ora
Națiunile în curs de dezvoltare care au fost prezente la summitul BRICS, luni, la Rio de Janeiro, au respins acuzația lui Donald Trump cum că ar fi „antiamericane”, iar președintele brazilian a declarat că lumea nu are nevoie de un „împărat”, când a

Marius Tucă Show începe marți, 8 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: Liviu Dragnea

Cancan acum 2 ore
Invitatul zilei este Liviu Dragnea, fost lider al PSD. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Fostul ministru rus al transporturilor Roman Starovoit, demis de Vladimir Putin, a fost găsit împușcat

Ziua Constanta acum 5 ore
Fostul ministru rus al transporturilor Roman Starovoit s-a sinucis prin împușcare, anunță luni publicația Izvestia, preluată de Reuters, citată de Agerpres. Președintele rus Vladimir Putin îl destituise luni pe Starovoit printr-un decret, la puțin p

George Simion face sondaj pe Facebook după ce a anunțat o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan: „Dacă pică, vreți să mai atacăm la CCR măsurile fiscale?”

HotNews acum 2 ore
Liderul AUR, George Simion, a lansat luni seară un sondaj pe Facebook, după ce partidul său a anunțat că va depune o moțiune de cenzură împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan, care și-a angajat astăzi răspunderea pentru pachetul fiscal. Simion

Von der Leyen a vorbit cu Donald Trump. „UE a rămas fermă” / Detalii din discuției, făcute publice

HotNews acum 10 ore
Von der Leyen, președinta Comisiei Europene, a discutat, duminică, cu președintele Donald Trump despre comerț și speră să ajungă la un acord până pe 9 iulie, potrivit The Guardian. Purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Stefan de Keersmaecker a

Trump anunță tarife de 25% pentru Japonia și Coreea de Sud. Avertismente transmise prin scrisori oficiale

HotNews acum 3 ore
Președintele Donald Trump a anunțat luni că Statele Unite vor impune o taxă vamală de 25% pentru importurile din Japonia și Coreea de Sud, începând cu 1 august. Liderul de la Casa Albă a prezentat astfel primele două scrisori adresate partenerilor c

Șoc în politica franceză: un deputat proeminent de dreapta s-a sinucis

Adevarul acum 2 ore
Un om politic de dreapta, cunoscut pentru verticalitatea și convingerile sale, a fost găsit spânzurat în locuința sa din Anet. Clasa politică franceză este în doliu.

Ilie Bolojan explică de ce mamele aflate în perioada de creştere a copilului şi pensionarii cu pensii mai mari de 3.000 de lei trebuie să achite contribuţii la sănătate: Nu mai putem fi o ţară de excepţii, pentru că nu ne mai putem permite

News.ro acum 3 ore
Premierul Ilie Bolojan a declarat, luni seară, că era necesară creşterea numărului de persoane care contribuie la fondul de asigurări de sănătate, de aceea s-a găsit soluţia de a plăti mamele aflate în perioada de creştere a copilului şi pensionarii

De ce spune un lider PPE că moțiunea de cenzură împotriva Ursulei von der Leyen inițiată de eurodeputați români „nu e un lucru bun”

HotNews acum 4 ore
Faptul că inițiatorii moțiunii de cenzură împotriva Comisiei Europene sunt europarlamentari aleși în România nu este un lucru bun, pentru că țara noastră este inevitabil asociată cu un demers antieuropean, a declarat luni, la Strasbourg, eurodeputat

Vremea

București
acum

26°
mar.

21°/38°
mie.

17°/35°
joi

15°/26°
vin.

16°/30°
Iasi
acum

28°
mar.

23°/38°
mie.

19°/31°
joi

15°/22°
vin.

12°/24°
Constanta
acum

21°
mar.

21°/30°
mie.

22°/27°
joi

17°/27°
vin.

18°/26°
Cluj-Napoca
acum

21°
mar.

18°/41°
mie.

14°/21°
joi

12°/18°
vin.

13°/21°
Timisoara
acum

18°
mar.

18°/36°
mie.

13°/19°
joi

11°/24°
vin.

16°/25°