Anul trecut, flota a fost asigurată pentru o sumă totală de peste un miliard de dolari, dintre care 750 de milioane de dolari pe partea de răspundere civilă
Compania aeriană de stat a plătit o primă de asigurare de peste patru milioane de dolari
Luptă încinsă între firmele mari de asigurare din România. Trei mari companii de asigurări se bat pentru unul dintre cele mai mari contracte de pe piaţa de profil, asigurarea flotei Tarom, contract estimat la câteva milioane de euro. Cele trei, Allianz-Ţiriac, Astra şi Omniasig Vienna Insurance Group au depus luni ofertele, câştigătorul urmând să fie anunţat în circa două săptămâni, conform unor surse din piaţa asigurărilor, citate de Mediafax.
În momentul de faţă, flota companiei aeriene de stat este asigurată de Astra, prima plătită de Tarom în ultimul an fiind de peste patru milioane de dolari, contractul fiind semnat până în luna aprilie. În total, poliţa de asigurare a Astra prevede o sumă totală asigurată de peste un miliard de dolari, dintre care circa 450 de milioane pentru asigurarea CASCO şi 750 de milioane de dolari pentru partea de răspundere. În momentul asigurării, Tarom deţinea 21 de aeronave, ulterior fiind achiziţionate alte trei.
Poliţa de asigurare va include serviciile CASCO pentru aeronavele civile şi pentru piesele de schimb, dar şi asigurarea de răspundere faţă de pasageri, bagaje, marfă, poştă şi terţi. Contractul pare cu atât mai atractiv cu cât din mai anul trecut până acum Astra nu a fost nevoită să plătească niciun fel de despăgubire.
În anul anterior însă, prin contractul semnat pentru mai 2007 – aprilie 2008, Astra, care asigura şi atunci flota companiei aeriene de stat, a fost nevoită să plătească o despăgubire totală de 10 milioane de dolari. Suma a acoperit avarierea unui Boeing 737-300 în decembrie 2007, după ce aceasta a fost lovită de o maşină utili