După şase ani de reportaje la PRO TV, Cosmin s-a mutat la Realitatea TV, unde prezintă ştirile.Cosmin nu vrea să fie ipocrit, aşa că recunoaşte deschis că nu-i e dor încă de munca de teren. Spune că va mai face reportaje, însă doar atunci când va considera că are ceva de spus din această perspectivă. „Adevărul“: Ce te-a determinat să te duci la Realitatea TV, după atâţia ani de lucrat la Pro TV?
Cosmin Stan: Mutarea la Realitatea TV a venit firesc după 12 ani de „alergat“ pe teren fără încetare, dintre care şase ani pentru PRO TV. Am ajuns la maturitate şi trebuia să schimb registrul. Consider că jobul de prezentator full time la televiziunea de ştiri numărul unu din România este provocarea de care aveam nevoie pentru a ieşi dintr-o oarecare uzură a reporterului de teren.
Este ca în sportul de performanţă: trebuie să ştii când să te retragi. Iar eu am considerat că acum este momentul. Evident, asta nu înseamnă că nu o să mai fac niciodată teren, ba dimpotrivă. O să fac, dar numai de plăcere şi aşa voi avea garanţia că reportajele mele vor ieşi bine.
Întotdeauna am considerat că tot ceea ce faci cu plăcere iese bine. Iar eu începusem să-mi pierd această plăcere şi de-aia am făcut pasul decisiv. Dacă nu l-aş fi făcut, aş fi ajuns probabil un reporter bătrân, obosit şi plictisit, care nu este în stare să-şi depăşească această condiţie. În plus, mie mi-a plăcut întotdeauna să fiu cu cei mai buni, iar Realitatea TV dă tonul în materie de ştiri în România.
Care este cea mai mare provocare a noului tău job?
Cea mai mare provocare a noului job este aceea de a sta în emisie ore în şir, în direct, fără să am garanţia că tot ceea ce era trecut iniţial în sumar se va şi întâmpla întocmai.
Totul este în direct, iar evenimentele nu ne aşteaptă, aşa că în orice secundă se poate întâmpla c