Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Kanal D, alături de rromi

Publicat in Evenimentul Zilei, marți 2 iunie 2009 ·

Cosmin Cernat, vedeta Kanal D, a petrecut ziua de 1 iunie alături de copiii din comunitatea de ţigani gabori din împrejurimile Sovatei, acolo unde se filmează reality-ul „Şatra”, ce va fi difuzat la Kanal D începând din 22 iunie.

Impresionat de condiţiile precare în care trăiesc copiii de rromi din comuna Călugăreni de lângă Sovata, Cosmin şi-a dorit ca ziua de 1 iunie să fie cu adevărat o bucurie pentru cei mici dăruindu-le dulciuri, cozonaci, jucării, cărţi de colorat şi cu poveşti şi încălţăminte.

Astfel, peste 100 de copii de etnie rromă din satele din împrejurimea localităţii Sovata s-au bucurat de prezenţa lui Cosmin Cernat şi a echipei de la Ştirile Kanal D, care au făcut din ziua de 1 iunie o adevărată sărbătoare pentru copii.

„Ziua de 1 iunie văzută prin ochii copiilor de ţigani de aici a fost până acum o zi banală, poate chiar tristă uneori. Ne-am dorit să aducem un zâmbet pe faţa acestor copii care se lovesc zi de zi de lipsurile vieţii, care nu au avut niciodată jucării sau pentru care o napolitană şi un cozonac înseamnă un vis frumos. M-a impresionat gingăşia acestor copii, respectul şi bunul simţ de care au dat dovadă când le-am dăruit cadourile noastre. Copiii ştiu poate cel mai bine cum să-ţi mulţumească. O sclipire de fericire în ochii unui copil şi un zâmbet spun totul, iar mulţumirile nu mai au nevoie de cuvinte. Implicarea mea în acţiuni dedicate copiilor va continua şi în zilele următoare, când voi fi prezent la Gala UNICEF pentru acelaşi scop nobil – copiii”, a declarat Cosmin Cernat, vedeta Kanal D.

Acţiunii Kanal D de 1 iunie i s-au alăturat şi vedetele invitate în reality show-ul „Şatra” ce se filmează zilele acestea la Sovata: Mircea Zara, Dan Helciug, Claudia Pătraşcu şi Ana Maria Ferentz.

Acţiunea „1 iunie – Bucuria Copiilor” este doar un prim pas pe care Kanal D îl face pentru

Articolul in Evenimentul Zilei >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Alertă în România după ce avioane ucrainene au intrat în spațiul nostru aerian. Aeronave de luptă F-16 și Eurofighter, ridicate de la sol. Anunțul MApN

HotNews acum 8 minute
Avioane ucrainene au fost detectate, în noaptea de duminică spre luni, în spațiul aerian al României, după un atac al rușiilor cu rachete și drone asupra unităților militare din Ucraina, a anunțat Ministerul Apărării Naționale, care a precizat că ae

Video Accident grav pe A1 între Orăștie și Simeria: șase răniți, printre care doi copii

Adevarul acum o ora
Un accident rutier grav s-a produs luni dimineaţă pe autostrada A1, între Orăştie şi Simeria, unde trei autoturisme şi un autotren au fost implicate într-o coliziune soldată cu rănirea a şase persoane, printre care şi doi copii.

Incendiu puternic într-un bloc din Baia Mare. Două persoane au ajuns la spital și 28 de locatari au fost evacuați

Gandul acum 2 ore
Un incendiu puternic a izbucnit într-un bloc din Baia Mare, luni dumineață, 21 iulie 2025. În urma deflagrației, două persoane au fost rănite. S-a dispus evacuarea a 28 de persoane din imobil, iar pompierii au intervenit de urgență. Un incendiu a iz

Un tânăr a murit, iar alţi doi sunt răniţi, după ce s-au răsturnat cu mașina, în Bistriţa-Năsăud. Şoferul era băut

Adevarul acum o ora
Un tânăr de 18 ani a murit, iar alţi doi, de 19 şi 20 de ani, au fost răniţi, după ce maşina în care se aflau s-a răsturnat luni dimineaţă, în comuna Leşu, din judeţul Bistriţa-Năsăud. Şoferul, de 19 ani, avea 0,44 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Tensiuni în coaliţie: Paul Stănescu cere şedinţă de urgenţă a coaliţiei, iar PSD să decidă dacă mai rămâne la guvernare

Ziarul Financiar acum 15 minute
Secretarul general al PSD, Paul Stănescu, acuză că al doilea pachet de măsuri anunţat de Guvern păstrează aceeaşi „logică heirupistă şi rigidă” şi nu are „evaluări reale”. În aceste condiţii, cere o şedinţă de urgenţă a coaliţiei, iar social-democra

Donald Trump cere schimbarea numelor unor echipe de fotbal american şi baseball

BusinessMagazin acum 12 minute
Preşedintele Donald Trump ameninţă că va bloca un nou acord privind stadionul echipei de fotbal american a lui Washington dacă echipa nu îşi restabileşte vechiul nume, Redskins, considerat ofensator pentru nativii americani, potrivit AP.

Rusia a lansat un nou baraj de drone și rachete asupra Ucrainei. Cel puțin o persoană a murit la Kiev

HotNews acum 3 ore
Rusia a lansat un nou baraj de drone și rachete asupra Ucrainei într-un atac din noaptea de duminică spre luni, omorând cel puțin o persoană și provocând mai multe incendii în Kiev, au declarat oficialii orașului, transmite Reuters. Primarul Kievulu

Vizita lui Nicușor Dan în SUA. Diaconescu: „Există o invitație oficială din partea lui Trump”

HotNews acum 13 ore
Cristian Diaconescu, consilier prezidențial pe securitate națională și șef al Cancelariei președintelui, a afirmat, la Digi24, că Donald Trump a transmis o invitație oficială pentru Nicușor Dan să facă o vizită în Statele Unite. Deocamdată, data viz

Horoscop pentru săptămâna 21 - 27 iulie 2025. Săptămâna debutează cu aspecte parteneriale pentru una dintre zodii

Ziua Constanta acum o ora
Berbec Ești căutat de persoanele din anturajul apropiat în prima parte a săptămânii. Sunt posibile discuții și întâlniri cu lume diversă. Schimbul de informații este benefic pentru toată lumea, insă evită să povestești prea multe despre tine și plan

Ecuadorul îl extrădează în SUA pe Fito, cel mai periculos traficant de droguri al țării

Ziua Constanta acum 2 ore
Guvernul ecuadorian l-a extrădat duminică în Statele Unite pe Jose Adolfo Macias, alias „Fito”, cel mai mare traficant de droguri din Ecuador, arestat la sfârșitul lunii iunie după un an și jumătate de fugă. Guvernul ecuadorian l-a extrădat duminică

Vremea

București
acum

26°
lun.

20°/38°
mar.

23°/42°
mie.

22°/37°
joi

23°/39°
Iasi
acum

25°
lun.

19°/33°
mar.

20°/37°
mie.

18°/33°
joi

19°/30°
Constanta
acum

29°
lun.

20°/33°
mar.

23°/30°
mie.

24°/26°
joi

23°/29°
Cluj-Napoca
acum

23°
lun.

17°/31°
mar.

20°/31°
mie.

17°/30°
joi

17°/31°
Timisoara
acum

25°
lun.

19°/40°
mar.

19°/33°
mie.

20°/35°
joi

22°/37°