Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Pe cine ameninţă Kim: Europa şi SUA

Publicat in Adevarul, marți 2 iunie 2009 ·

Coreea de Nord se pregăteşte să lanseze o nouă rachetă intercontinentală, ce are capacitatea teoretică de a atinge Alaska. Informaţia a fost transmisă ieri de surse oficiale sud-coreene şi de secretarul american al Apărării, Robert Gates. Mai citeşte şi:

Rachete din arsenalul nord-coreean ar putea, teoretic, atinge Europa

Coreea de Nord: Rachetă cu rază lungă de acţiune, la o bază de lansare

Agenţia sud-coreeană Yonhap susţine că lansarea ar putea avea loc într-una sau două săptămâni. Teoretic, potenţialul balistic nord-coreean poate atinge până la 8.000 de kilometri, potrivit unor date ale agenţiei americane Stratfor şi ale guvernului sud-coreean.

Racheta Taepodong-2 Avance, cu bătaie pe distanţa menţionată, poate atinge vestul SUA, Hawaii, Australia şi estul Europei. Iar Taepodong-2, cu raza  de peste 6.700 km, are Alaska în bătaia tirului. Coreea de Nord a lansat la 5 aprilie o astfel de rachetă, cu scopul declarat de a trimite un satelit pe orbită, însă tehnologia pentru sateliţi şi cea pentru rachete sunt interschimbabile.

Phenianul a mai pus la punct un nou tip de rachetă cu rază medie, de circa 3.000 km, ce poate atinge insula Guam, din Pacific (teritoriu american), nordul Australiei, o mare parte a Rusiei şi unele regiuni ale Indiei.

Disconfort în Extremul Orient rus

Rachetele cu rază mică sunt un pericol pentru ţările vecine. Rodong, cu bătaie de 1.000-1.500 km, are drept ţintă probabilă Japonia, iar rachetele Scud, cu rază de 800 km, pot atinge Coreea de Sud şi Japonia.

Dacă situaţia va scăpa de sub control, regiunea Primorie, din Extremul Orient rus, ar putea fi „ştearsă de pe faţa Pământului“, avertizează studenţii din această zonă.

Recentele lor proteste au atenţionat Moscova că tutelarea regimului nord-coreean riscă să-i aducă prejudicii

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Membri ai galeriei FCSB, printre protestatarii care îl susțin pe Călin Georgescu în fața CCR. Anunțul Jandarmeriei

Adevarul acum 9 ore
Susţinătorii lui Călin Georgescu au ieşit din nou în stradă, luni seară, după ce acestuia i-a fost respinsă candidatura la alegerile prezidențiale de către Biroul Electoral Central (BEC).

Video Sociologul Dan Dungaciu, după ce numele său a fost vehiculat ca rezervă pentru Călin Georgescu: „Nu mă interesează acest subiect”

Adevarul acum 6 ore
Profesorul Dan Dungaciu a respins informațiile vehiculate în presă, conform cărora ar putea intra în cursa prezidențială, ca rezervă al lui Călin Georgescu.

Viața Papei Francisc nu mai este în pericol, anunță Vaticanul. Starea sa clinică ”rămâne stabilă”

Ziare.com acum 8 ore
Starea sănătăţii Papei Francisc, spitalizat de peste trei săptămâni din cauza unei duble pneumonii, la vârsta de 88 de ani, ”se consolidează”, iar medicii au decis că viaţa nu-i mai este în pericol, anunţă luni, 10 martie, Vaticanul, la o zi după ce

Curtea Constituţională dezbate marţi, de la ora 17.00, contestaţii privind candidaturile la alegerile prezidenţiale, inclusiv pe cea a lui Călin Georgescu faţă de decizia BEC de respingere a candidaturii sale

News.ro acum 58 minute
Curtea Constituţională dezbate marţi, de la ora 17.00, contestaţii privind candidaturile la alegerile prezidenţiale. CCR a anunţat că a fost depusă o contestaţie la candidatura lui Nicuşor Dan, candidatură acceptată deja de Biroul Electoral Central.

Știri Constanța Întreruperi de energie electrică marți, 11 martie 2025!

Ziua Constanta acum 10 ore
Rețele Electrice România anunță întreruperi programate pe raza județului Constanța. „Acestea au loc când sunt necesare lucrări de mentenanță sau modernizări ale rețelei, situații în care sunt luate toate măsurile de siguranță pentru protejarea consu

Parlamentul European va deschide un birou al Parteneriatului Estic în Republica Moldova

G4Media acum 8 ore
Parlamentul European va deschide un birou în Republica Moldova pentru a consolida şi mai mult angajamentul legislativului comunitar faţă de regiunea Parteneriatului Estic, informează un comunicat al PE, citat de Agerpres. În contextul amplificării t

Trump, gata să ajute Ucraina doar dacă Zelenski își dă demisia. Acesta și-ar fi cerut scuze în fața președintelui american

Wall-Street.ro acum 7 ore
Statele Unite ale Americii nu intenţionează să reia livrările de ajutor militar către Ucraina până când preşedintele Volodimir Zelenski nu-şi va da demisia, administraţia preşedintelui Donald Trump punând presiune pe liderul ucrainean să organizeze

Bolojan, anunț despre cheltuielile lui Iohannis. Când vor fi făcute publice

Wall-Street.ro acum 7 ore
Cheltuielile pentru deplasările externe ale fostului preşedinte Klaus Iohannis vor fi făcute publice "în câteva zile", a declarat şeful interimar al statului, Ilie Bolojan. "În câteva zile, echipele de la contabilitate vor face publice aceste lucrur

Neymar, criticat în Brazilia după ce s-a dus la carnavalul de la Rio, deşi este accidentat

News.ro acum 8 ore
Neymar a ratat ultimul meci al lui Santos, duminică, din cauza unei accidentări, dar a fost criticat în Brazilia pentru stilul său de viaţă. Jucătorul de 33 de ani nu a jucat duminică în semifinala campionatului Paulista, pierdută de Santos, scor 1-

Ilie Bolojan: Sfatul meu pentru toţi cei care incită la violenţă ar fi să se oprească, pentru că niciodată violenţa nu a adus nimic bun unei societăţi

News.ro acum 10 ore
Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, transmite un mesaj către cei care vor să protesteze, solicitându-le acestora să nu recurgă la violenţă. El face, de asemenea, apel către politicieni, arătând: ”cu cât ai o funcţie mai importantă, cu

Vremea

București
acum

mar.

9°/20°
mie.

12°/20°
joi

13°/23°
vin.

13°/21°
Iasi
acum

mar.

5°/22°
mie.

12°/21°
joi

13°/24°
vin.

14°/22°
Constanta
acum

mar.

6°/16°
mie.

11°/16°
joi

10°/16°
vin.

12°/17°
Cluj-Napoca
acum

mar.

6°/14°
mie.

9°/18°
joi

11°/18°
vin.

9°/18°
Timisoara
acum

12°
mar.

9°/17°
mie.

9°/19°
joi

12°/18°
vin.

11°/20°