Circa 30 de filiale PNL din judeţ vor avea, în scurt timp, conduceri interimare
După analize amănunţite în cadrul Biroului Politic Judeţean al PNL Constanţa, liberalii lasă trecutul deoparte şi se mobilizează pentru alegerile prezidenţiale.
Convinşi că la prezidenţiale preşedintele PNL Crin Antonescu are toate şansele să intre în „finală" , liberalii constănţeni au început să ia măsuri menite să asigure un rezultat cât mai bun. „Am repartizat localităţile care au obţinut sub 10% la europarlamentare membrilor din Biroul Politic Judeţean pentru a consolida filialele respective", ne-a declarat preşedintele PNL Constanţa, deputatul Gheorghe Dragomir. De asemenea, conducerea organizaţiei judeţene a PNL a decis desemnarea de conduceri interimare în mai multe judeţe. „Duminica viitoare, în cadrul şedinţei Delegaţiei Permanente, vom nominaliza conducerile interimare, iar membrii Biroului Politic Judeţean le vor sprijini în derularea activităţii şi întărirea structurilor", a menţionat Dragomir. Totodată, în perioada următoare, în unele filiale din judeţ se vor organiza alegeri pentru desemnarea structurilor de conducere. „Dacă membrii Delegaţiei Permanente vor aproba, alegerile pentru desemnarea conducerii filialei municipale Constanţa vor avea loc, probabil, pe 22 august", a adăugat Dragomir.
Preşedintele PNL Constanţa a adăugat că, de luna viitoare, liberalii vor demara campania de strângere de semnături pentru susţinerea candidaturii lui Crin Antonescu la prezidenţiale.
Mizează pe loialitate
Pentru a evita un scor slab şi la alegerile prezidenţiale, preşedintele PNL Botoşani a găsit o metodă inedită pentru mobilizarea liberalilor cu funcţii în administraţia publică locală. Primarii, viceprimarii şi consilierii locali din judeţul Botoşani vor fi obligaţi să semneze angajamente de implicare în campania electorală pentru alegeri