Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Reporterii descopera date guvernamentale ale S.U.A. pe un hard disk de vanzare in Ghana

Publicat in HotNews, joi 25 iunie 2009 ·

O echipa de jurnalisti care investiga afacerile cu deseuri electronice a descoperit si cumparat intr-o piata din Ghana un HDD cu documente sensibile apartinand corporatiei Northrop Grumman, contractor al guvernului american.

Hardul a apartinut unui angajat care inca lucreaza in companie si contine "sute de documente privind contractele cu guvernul", a declarat Peter Klein, cel care a condus investigatia.

Printre datele cu risc mare se afla cele privitoare la contracte cu DIA (Defense Intelligence Agency), TSA (Transportation Security Agency) si chiar NASA.

Fisierele respective nu erau protejate prin criptare. Costul lor a fost doar de 40 de dolari, arata ITworld.

Compania a afirmat ca nu este sigura cum au ajuns datele in Ghana, dar ca a angajat pe cineva ca sa "scape de PC". "In baza documentelor aratate, credem ca e posibil ca hard diskul sa fi fost furat pe parcurs", adauga comunicatul.

Ironic, unele documente contineau chiar si ghiduri de protectie pentru datele electronice.

Potrivit lui Klein, este o practica des intalnita ca vechile dispozitive electronice sa fie duse in tari in curs de dezvoltare, ca Ghana, unde localnicii incearca sa recicleze componente care inca mai functioneaza.

Anul trecut au fost descoperite cantitati substantiale de deseuri electronice, acestea fiind aruncate in conditii periculoase.

Reporterii au cumparat in total sapte harduri, aproape toate continand date despre fostii lor proprietari, inclusiv numere si parole de carduri. Surse din Ghana au declarat ca hotii locali cauta fara oprire astfel de date pe hardurile gasite.

Un expert in recuperarea datelor sustine ca cea mai sigura metoda de a scapa de datele sensibile de pe un hard este sa-l distrugi fizic.

Alex Sima - TownPortal O echipa de jurnalisti care investiga aface

Articolul in HotNews >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Istvan Kovacs arbitrează finala Ligii Campionilor!

Ziua Constanta acum 50 minute
Succes important pentru arbitrajul românesc! UEFA a anunțat brigada de arbitri pentru finala UCL dintre PSG și Inter din care fac parte patru români. Meciul se joacă sâmbătă, 31 mai, de la ora 22:00, pe Allianz Arena (München). Istvan Kovacs se va a

Trump, nou atac virulent la adresa Uniunii Europene: Este „mai rea” decât China

HotNews acum o ora
Președintele american Donald Trump a declarat luni că Uniunea Europeană este „mai rea decât China”, la doar câteva ore după ce Washingtonul și Beijingul au convenit să reducă tarifele punitive și să detensioneze războiul comercial, notează Politico.

Nicuşor Dan: Nu se pune problema ca salariile profesorilor să scadă. Cât de mult ele vor putea să crească asta e o discuţie la care nu vreau să mă angajez în momentul de faţă / El şi-a prezentat diploma de bacalaureat - FOTO/ VIDEO

News.ro acum o ora
Candidatul independent din turul doi al alegerilor prezidenţiale Nicuşor Dan a afirmat, luni seară, că nu se pune problema ca salariile profesorilor să scadă, dar cât de mult acestea ar putea creşte este o discuţie la care nu doreşte să se angajeze

AEP, precizări despre dezinformările din mediul online referitoare la operațiunile efectuate în secțiile de votare în ziua alegerilor (VIDEO)

Ziua Constanta acum 2 ore
Având în vedere informațiile false lansate în mediul online cu privire la operațiunile efectuate în secțiile de votare organizate în țară și în străinătate la alegerile prezidențiale din anul 2025, Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) atrage aten

Cumpărătorii monedei meme $TRUMP plătesc milioane de dolari pentru şansa de a lua cina cu preşedintele Trump / Prezenţa președintelui SUA nu este garantată şi că evenimentul poate fi anulat din orice motiv

G4Media acum 59 minute
Cumpărătorii criptomonedei $TRUMP, lansată de preşedintele Donald Trump, vor afla luni dacă se numără printre câştigătorii unei cine exclusiviste cu fostul preşedinte, care va avea loc pe 22 mai la clubul său privat din apropierea Washingtonului D.C

Trump ia în calcul să participe în Turcia la negocierile dintre Rusia și Ucraina, de joi: „Trebuie să ducem asta la capăt”

HotNews acum o ora
Președintele american Donald Trump a declarat luni, 12 mai, că ia în calcul să participe la discuțiile dintre Rusia și Ucraina, programate joi în Turcia, notează Reuters. Liderul de la Casa Albă a precizat că există șanse să se alăture negocierilor,

O pană masivă de curent paralizează metroul londonez

News.ro acum o ora
O pană masivă de curent s-a produs luni după-amiază şi a paralizat o parte a reţelei de transportul subteran din Londra, potrivit Transport for London (TfL), operatorul de transport local. Pana de curent a lovit sud-vestul Londrei în jurul orei loca

Marius Tucă Show începe marți, 13 mai, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: prof. univ. dr. Dan Dungaciu

Cancan acum 35 minute
Invitatul zilei este prof. univ. dr. Dan Dungaciu, analist, sociolog și geopolitician. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

VIDEO. Sportiva Cristina Neagu, decorată de Președintele interimar Ilie Bolojan la Palatul Cotroceni- „Sunteți un exemplu de talent, dăruire și perseverență“

Ziua Constanta acum 4 ore
Luni, 12 mai 2025, la Palatul Cotroceni, președintele interimar al României, Ilie Bolojan, a susținut o alocuțiune emoționantă în cadrul ceremoniei de decorare a Cristinei Neagu, cu ocazia retragerii acesteia din activitatea sportivă. În prezența in

Răspunsul lui George Simion pentru Ilie Bolojan care a anunțat că îl votează pe Nicușor Dan în turul 2

HotNews acum 7 ore
George Simion, candidatul AUR la alegerile prezidențiale, a reacționat, luni, la declarațiile făcute de președintele interimar Ilie Bolojan cu privire la opțiunea sa de vot în turul 2 al alegerilor prezidențiale din 18 mai. „Un președinte de Consili

Vremea

București
acum

11°
lun.

8°/16°
mar.

8°/18°
mie.

9°/19°
joi

9°/23°
Iasi
acum

lun.

4°/15°
mar.

4°/17°
mie.

6°/17°
joi

8°/21°
Constanta
acum

lun.

6°/15°
mar.

9°/15°
mie.

9°/17°
joi

10°/18°
Cluj-Napoca
acum

lun.

3°/14°
mar.

2°/16°
mie.

4°/15°
joi

7°/18°
Timisoara
acum

lun.

4°/17°
mar.

2°/18°
mie.

6°/18°
joi

7°/22°