Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Bucureşti: Şase maşini părăsite, pe o distanţă de 100 de metri

Publicat in Adevarul, sâmbătă 27 iunie 2009 ·

Campania ziarului „Adevărul de Seară” privind fenomenul maşinilor abandonate pe străzile şi trotuarele Capitalei continuă cu povestea autovehiculelor uitate în cartierul Primăverii. Pe strada Emanoil Porumbaru, în aproiere de Bulevardul Kiseleff, stau aliniate şase maşini abandonate de mai bine de un an.

Zona cu pricina, în apropiere de casa în stil gaudian de pe strada Emanoil Porumbaru, pare un cimitir de maşini: toate cele şase automobile se află aliniate pe o distanţă de până în 100 de metri. Practic, în acest perimetru sunt mai multe automobile părăsite decât cele folosite.

Maşinile, aflate într-o stare deplorabilă, „păzesc” trotuarul din cartierul Primăverii de mai bine de un an.

Un băiat deţine trei dintre vechituri

Dacă doriţi să vizitaţi „expoziţia rablelor”, o puteţi face venind dinspre strada Ion Mincu către strada I. Cantacuzino, sau invers, depinde de cum aveţi traseul.

Dacă alegeţi prima variantă, înainte de intersecţia Emanoil Porumbaru cu Draghiceanu, vă întâmpină un Jaguar Sovereign bleumarin, fără număr de înmatriculare, cu capota zgâriată şi tapiţeria smulsă.

Următorul exponat este tot un Jaguar, de data aceasta model Sovereign XJ6, cu cauciucurile desumflate şi cu număr roşu, de Satu Mare. După două maşini englezeşti, urmează una italiană: un Fiat roşu din 1965, într-o stare mai bună, dar tot nefuncţională.

„Ştiu că aparţin toate trei unui vecin din zonă, dar nu le-a mai folosit de mai bine de un an. Vrea să le vândă. Dar cine să le cumpere, în starea în care se află? Oricum, sper să le ia cineva, că ne ocupă degeaba locurile de parcare”, a spus Mircea Danea, unul dintre vecinii din zonă.

Maşinile au preţurile afişate pe lunetă: Fiatul îl puteţi achiziţiona cu 2.150 de euro şi Jaguarurile le puteţi lua la superofertă: două la preţ de una – 4.850 de euro.

Doamnă, v-aţi u

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Ce se întâmplă cu Ion Iliescu. Medicii de la Spitalul Agrippa Ionescu, informații noi despre starea de SĂNĂTATE a fostului președinte

Gandul acum 49 minute
Starea lui Ion Iliescu, fostul președinte al României, se menține stabilă din punct de vedere cardiovascular, însă fostul președinte are în continuare nevoie de oxigen suplimentar și ventilație asistată, potrivit unui nou buletin medical transmis de

Conferință de presă la Cotroceni VIDEO. Nicușor Dan despre măsurile pentru reducerea deficitului bugetar - „Vreau să transmit românilor că este o chestiune provizorie”

Ziua Constanta acum o ora
Nicușor Dan a afirmat astăzi, în cadrul unei conferințe de presă la Palatul Cotroceni, că măsurile pentru reducerea deficitului bugetar sunt provizorii. „Vreau să transmit românilor că este o chestiune provizorie, că România are potențial economic.

Nicușor Dan, anunț despre bugetul Administrației Prezidențiale

HotNews acum o ora
Administrația Prezidențială își va diminua bugetul propriu cu 20% la rectificarea bugetară, a afirmat, luni, președintele Nicușor Dan. „În momentul în care o să vină rectificarea bugetară pentru 2025, Administrația Prezidențială va propune o reducer

Reacția lui Nicușor Dan, despre pensiile magistraților: „O greșeală uriașă a clasei politice”

Gandul acum o ora
„O greșeală uriașă a clasei politice” în cazul magistraților care au ajuns să primească pensii mai mari decât salariul, este declarația lui Nicușor Dan, făcută despre pensiile speciale ale magistraților. „O chestiune importantă, pentru că vom vorbi

Cod galben de caniculă în județele Constanța și Tulcea. Anunțul ANM

Ziua Constanta acum o ora
Meteorologii din cadrul Administrației Naționale de Meteorologie au emis un cod galben de val de căldură, caniculă li disconfort termic în perioada 14 iulie, ora 12.00 - 15 iulie, ora 10.00. Luni, valul de căldură se va manifesta în vestul și în sud

Nicuşor Dan, despre MĂSURILE fiscale: Este o chestiune provizorie / Guvernul a spus că nu crește TVA la învestire

Gandul acum o ora
Președintele Nicușor Dan a declarat, luni, că măsurile pentru reducerea deficitului bugetar sunt provizorii, iar în ceea ce privește creșterea TVA-ului, a precizat că angajamentul guvernului în momentul în care a fost învestit a fost că TVA-ul nu va

Moțiunea AUR împotriva Guvernului Bolojan, în dezbatere luni

Ziua Constanta acum 4 ore
Moțiunea de cenzură depusă de parlamentarii AUR împotriva Executivului și intitulată „Au ruinat țara și acum îi obligă pe români să achite nota de plată - afară cu Guvernul ipocrit” va fi dezbătută și supusă votului luni, de la ora 15:00, în plenul

Directorul general al Hidroelectrica anunţă că va dona 20% din salariul său către Fundaţia Hidroelectrica în vederea susţinerii proiectelor sociale / ”Cu siguranţă nu voi rezolva problema deficitului bugetar”

G4Media acum o ora
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Directorul general al Hidroelectrica, Kàroly Borbèly, anunţă că va dona 20% din salariul său către Fundaţia Hidroelectrica în vederea susţinerii proiectelor sociale,chiar dacă acest lucru ”nu va rezo

Irlanda a început săpăturile la groapa comună în care se crede că au fost înhumați în secret aproape 800 de bebeluși

HotNews acum 40 minute
La un secol după ce călugăriţele irlandeze au început să îngroape sute de sugari în ceea ce avea să devină un mormânt comun, nemarcat, arheologii şi alţi specialişti vor începe să excaveze locul din Tuam, comitatul Galway, relatează The Guardian, ci

Rusia acuză că Ucraina a atacat cu drone un centru de instruire al centralei nucleare de la Zaporojie

HotNews acum 3 ore
Trei drone ucrainene au atacat duminică seara un centru unic de instruire de la centrala nucleară Zaporojie, dar nu au fost înregistrate pagube „critice”, a anunțat luni administrația instalată de Moscova la cea mai mare centrală nucleară din Europa

Vremea

București
acum

33°
lun.

19°/37°
mar.

22°/34°
mie.

21°/36°
joi

23°/36°
Iasi
acum

30°
lun.

18°/35°
mar.

19°/33°
mie.

18°/32°
joi

18°/24°
Constanta
acum

33°
lun.

20°/33°
mar.

21°/29°
mie.

22°/28°
joi

23°/29°
Cluj-Napoca
acum

19°
lun.

17°/32°
mar.

18°/32°
mie.

17°/28°
joi

15°/21°
Timisoara
acum

26°
lun.

20°/35°
mar.

20°/34°
mie.

21°/34°
joi

16°/27°