Tehnicianul a uimit pe toată lumea, susţinând că vrea să câştige titlul cu Palermo, urmând modelul echipei ialomiţene care s-a impus în Liga I în sezonul 2008/2009.
Italianul Walter Zenga, numit recent în funcţia de antrenor al echipei Palermo, a uimit pe toată lumea, declarând într-o conferinţă de presă în care a fost prezentat oficial la gruparea siciliană că obiectivul său este să câştige titlul cu gruparea „roz-neagră“. El a mai precizat că unul dintre modelele sale este Unirea Urziceni, formaţie care a reuşit să se impună în 2009 în România în faţa granzilor de la Bucureşti, Cluj şi Timişoara. „M-am întrebat de ce Palermo a ratat calificarea în Europa League. Nu vreau o participare în Champions League, obiectivul meu este titlul de campioană. Vreau să surprind întreaga suflare fotbalistică italiană. Modelul meu sunt Unirea Urziceni, o echipă mică, de provincie, ce a reuşit să se impună în campionatul României, Bordeaux şi Şahtior Doneţk“, a încheiat Zenga, care a semnat un contract pe patru ani cu formaţia siciliană.
La prezentarea sa oficială a lipsit preşedintele lui Palermo, Maurizio Zamparini.
A fost ameninţat de fanii Cataniei
În ciuda ameninţărilor primite de la fanii Cataniei, fosta echipă a lui Zenga şi rivala de moarte a celor de la Palermo, antrenorul italian nu şi-a ascuns satisfacţia de a fi ajuns la cârma grupării patronate de Zamparini şi a afirmat că nu putea să refuze şansa de a antrena o echipă cu ambiţii mai mari. „Nu am lăsat rivalitatea dintre Catania şi Palermo să decidă în cazul carierei mele. Ca profesionist, încerc să fac o treabă cât mai bună la fiecare echipă pe care o antrenez. Ştiam că o voi părăsi pe Catania încă din aprilie, iar Palermo mi-a dat şansă să îmi stabilesc un obiectiv cât mai îndrăzneţ. Am o relaţie excelentă cu preşedintele Zamparini şi nu vor fi probleme din acest punct de ved