Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Ministrul Mediului renunta la trei posturi din cabinet

Publicat in Ziua Constanta, vineri 17 iulie 2009 ·

Trei posturi din cabinetul ministrului Mediului vor fi restructurate, iar secretarii de stat vor renunţa la 20% din personal pentru a se conforma solicitării guvernului Boc de reducere a salariaţilor din sistemul public, a declarat joi ministrul de resort, Nicolae Nemirschi. 

„Vor fi reduse 3 posturi de la cabinetul ministrului, iar fiecare secretar de stat va anunţa individual numărul de persoane care vor fi disponibilizate. Ne vom conforma cererii premierului", a spus Nemirschi, potrivit NewsIn.

El a mai spus că Ministerul Mediului va comasa Agenţia Naţională de Arii Protejate (ANAP) într-un departament din subordinea ministerului, însă restul agenţiilor sunt similare celor din Uniunea Europeană şi, ca urmare, nu pot fi restructurate.

Guvernul a decis, miercuri, reducerea cu 20% a numărului persoanelor angajate la cabinetele demnitarilor, astfel încât 417 din cei 2.083 de angajaţi ai cabinetelor miniştrilor, secretarilor de stat, preşedinţilor de consilii judeţene, de agenţii guvernamentale şi primăriilor îşi vor pierde locurile de muncă de la 1 august.

Decizia va fi reglementată ulterior printr-un act normativ, potrivit premierului Emil Boc. Premierul a mai spus, miercuri, după şedinţa de Guvern, că vor fi desfiinţate sau comasate jumătate din agenţiile guvernamentale. Trei posturi din cabinetul ministrului Mediului vor fi restructurate, iar secretarii de stat vor renunţa la 20% din personal pentru a se conforma solicitării guvernului Boc de reducere a salariaţilor din sistemul public, a declarat joi ministrul de resort, Nicolae Nemirschi. 

„Vor fi reduse 3 posturi de la cabinetul ministrului, iar fiecare secretar de stat va anunţa individual numărul de persoane care vor fi disponibilizate. Ne vom conforma cererii premierului", a spus Nemirschi, potrivit NewsIn.

El a mai spus că Ministerul Mediului va comasa Agenţia Naţională de

Articolul in Ziua Constanta >>

Citeste si top 10 stiri de azi

CCR: Au fost înregistrate contestaţii privind deciziile de înregistrare a candidaturilor lui George Simion şi Victor Ponta/ Acestea vor fi soluţionate duminică

News.ro acum 6 ore
Curtea Constituţională a României (CCR) a anunţat că au fost înregistrate, sâmbătă, două contestaţii privind deciziile Biroului Electoral Central de înregistrare a candidaturilor la alegerile prezidenţiale ale lui George Simion şi Victor Ponta. Aces

Cine și-a depus candidatura la BEC în ultima zi, fără semnături

Libertatea acum 4 ore
Remus Pricopie, rectorul SNSPA, a anunțat sâmbătă seară, 15 martie, că și-a depus candidatura la alegerile prezidenţiale chiar dacă dosarul său nu are liste de semnături, iar acest lucru va atrage automat invalidarea din partea BEC.

De ce a fost respinsă candidatura Dianei Șoșoacă la alegerile prezidențiale. BEC a publicat motivarea

Libertatea acum 5 ore
Biroul Electoral Central a transmis sâmbătă, 15 martie, un document de patru pagini în care explică motivele pentru care i-a invalidat candidatura la prezidențiale Dianei Șoșoacă.

VIDEO Elena Lasconi: Avem un proiect de lege prin care putem să facem un pic de curățenie pe TikTok / Cei de la CNA ar trebui să fie și mai fermi. Există cel puțin două televiziuni unde oamenii își fac de cap

HotNews acum 4 ore
Elena Lasconi, liderul și candidata USR la alegerile prezidențiale, a declarat sâmbătă pe B1 TV că partidul său a elaborat un proiect lege pentru moderarea conținutului de pe platforma TikTok, astfel încât „fake news-ul să fie dat jos în maximum 15

Papa Francisc se simte mai bine. Va rămâne totuși în spital, deși este internat de peste o lună

HotNews acum 3 ore
Papa Francisc, care este internat la Roma de peste o lună din cauza unei duble pneumonii, trebuie să rămână în spital pentru a-şi continua tratamentul, deşi starea sa de sănătate s-a ameliorat treptat, a anunţat Vaticanul sâmbătă seara, potrivit AFP

Miting EuRo Manifest în Piaţa Victoriei pentru susținerea apartenenţei la UE. Fanii lui Călin Georgescu, identificați de jandarmi

Libertatea acum 7 ore
Peste 1.000 de oameni au fost prezenți sâmbătă, 15 martie, la mitingul „EuRo Manifest” din Piaţa Victoriei din Bucureşti. În zonă au fost găsiți și susţinători ai lui Călin Georgescu, iar jandarmii au făcut apel la oameni să nu răspundă provocărilor.

UPDATE - Mesaj RO-Alert transmis în Bucureşti, după ce un băiat de 14 ani a plecat de acasă, vineri/ Adolescentul a fost găsit

News.ro acum 5 ore
Autorităţile din Bucureşti au transmis, sâmbătă după-amiază, un mesaj RO-Alert prin care solicită sprijinul populaţiei pentru găsirea unui adolescent de 14 ani care vineri a plecat de acasă. Băiatul a fost găsit.

Trump spune că este în curs o acţiune militară „decisivă” împotriva rebelilor Houthi

News.ro acum 3 ore
Preşedintele american Donald Trump a declarat că a ordonat o acţiune militară „decisivă” împotriva rebelilor houthi din Yemen, declanşând o nouă ofensivă împotriva grupului susţinut de Iran, care a vizat căile maritime din Marea Roşie, relatează CNN

Planul lui Macron pentru Ucraina: Trupe de pace, câteva mii de soldați pentru ”fiecare țară participantă”, plasate ”în puncte-cheie”

Ziare.com acum 3 ore
Președintele francez, Emmanuel Macron, preconizează că o ipotetică forță de menținere a păcii în Ucraina ar fi formată din ”câteva mii de oameni pentru fiecare țară” și nu ar avea nevoie de aprobarea Rusiei, transmite EFE. Într-un interviu publicat

Ilie Bolojan, după summitul convocat de Starmer: România continuă sprijinul pentru Ucraina

Libertatea acum 11 ore
Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a participat sâmbătă la un summit virtual convocat de premierul britanic Keir Starmer, unde a subliniat angajamentul României de a continua sprijinul pentru Ucraina.

Vremea

București
acum

13°
dum.

11°/18°
lun.

4°/11°
mar.

1°/6°
mie.

1°/8°
Iasi
acum

dum.

5°/9°
lun.

1°/8°
mar.

-2°/5°
mie.

1°/9°
Constanta
acum

17°
dum.

8°/17°
lun.

4°/10°
mar.

1°/5°
mie.

1°/7°
Cluj-Napoca
acum

10°
dum.

5°/10°
lun.

-1°/6°
mar.

-3°/2°
mie.

-1°/6°
Timisoara
acum

dum.

6°/10°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/6°
mie.

-0°/8°