Asupra lui Sorin Oprescu se fac presiuni mari să candideze la preşedinţia României, susţin surse din anturajul primarului general. Printre cei care caută să-l convingă să intre în competiţia pentru Cotroceni se află Ion Iliescu şi Adrian Năstase, arată aceleaşi surse. Sursa: Răzvan Vălcăneanțu
1 /.
Cei doi l-au abordat pe Oprescu în câteva rânduri, susţinând că este singurul care are şanse să-l învingă pe Traian Băsescu. Scopul lor indirect este să saboteze în acest fel candidatura lui Mircea Geoană, cu toate că public au declarat că îl susţin pe preşedintele PSD.
Ion Iliescu este cunoscut ca un susţinător al lui Sorin Oprescu, fiind printre cei care l-au sprijinit făţiş, contra curentului din PSD, pentru Primăria Capitalei. Adrian Năstase a început săl sprijine pe Oprescu abia după ce el însuşi a pierdut în faţa lui Geoană competiţia pentru nominalizarea candidatului PSD la prezidenţiale.
În ultimele zile, zvonurile privind iminenţa candidaturii primarului general au fost alimentate pe bloguri şi în mediile politice. Unul dintre cei care au alimentat această idee este Dan Andronic, consultantul politic, unul dintre sfătuitorii lui Adrian Năstase.
El a susţinut pe blogul personal că Oprescu îşi va anunţa candidatura duminică la emisiunea lui Ion Cristoiu. Primarul capitalei a dezminţit ieri, din nou, intenţia de a candida. „Nu intenţionez să-mi anunţ candidatura pentru alegerile din noiembrie. Eu am promis ceva cetăţenilor acestui oraş şi trebuie să-mi îndeplinesc promisiunile”, a declarat, Sorin Oprescu la sfârşitul unei vizite în Parcul Tineretului.