Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Voluntarii au adunat munţi de gunoaie de pe Valea Lotrului

Publicat in Adevarul, luni 27 iulie 2009 ·

Elevii ecologişti au încercat să atragă atenţia turiştilor să lăse natura curată în urma lor Elevii voluntari ai Centrului Europe Direct (ED) Vâlcea au strâns şi astăzi zeci de saci de gunoaie de pe Valea Lotrului. Acţiunea a început însă de ieri şi durează timp de trei zile. Ecologiştii participă la un seminar pe teme de mediu, organizat la o pensiune din staţiunea vâlceană Voineasa.

Tinerii au luat iniţiativa şi au pus la punct o acţiune de ecologizare a râului Lotru, în zona în care se află pensiunea. „Pe lângă toată teoria pe care o susţinem în seminarii, important este să şi punem în practică ceea ce îi învăţăm pe cei tineri. De aceea, fiecare acţiune legată de mediu este însoţită de o ecologizare“, spune Dana Rădulescu, coordonatorul Centrului Europe Direct Vâlcea.

Zonele de campare, luate la puricat

Cu mic, cu mare, elevii s-au înarmat cu mănuşi şi saci de plastic şi au pornit în căutarea gunoaielor lăsate în urmă de turişti. Nu au trebuit să caute prea mult, pentru că gunoaie sunt peste tot. Cei 19 voluntari prezenţi ieri la Voineasa au reuşit în numai câteva ore să strângă un veritabil munte de gunoi.

„Încercăm să îi conştientizăm pe turişti despre cât de important este să lase natura curată după ce pleacă de la camping. Am adunat saci întregi de deşeuri: sticle de plastic, cutii de conserve, pungi, chiar şi pamperşi folosiţi“, povesteşte Alexandru Paranţucă, voluntar ED. Timp de trei ore, tinerii, dar şi trainerii veniţi la Voineasa au reuşit să adune zeci de saci cu deşeuri atât de pe malurile râului Lotru, cât şi de pe drumul ce însoţeşte cursul de apă. Gunoaiele vor fi ridicate în zilele următoare de către o societate de salubrizare.

Şi-a serbat ziua printre gunoaie

Roxana Nedeluş şi-a serbat ieri ziua de naştere adunând deşeurile lăsate în urmă de către turişti. Tânăra, care a împ

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 7 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 7 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 12 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 6 ore
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 8 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 6 ore
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

CNAIR impune restricții de tonaj în șase județe din cauza caniculei

HotNews acum 13 ore
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță că, marți, 22 iulie, vor fi instituite restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, între orele 12:00 și 20:00, în j

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum 6 ore
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 6 ore
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 9 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

Vremea

București
acum

21°
mar.

21°/40°
mie.

24°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/41°
Iasi
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/36°
vin.

20°/38°
Constanta
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

23°/27°
joi

24°/28°
vin.

22°/29°
Cluj-Napoca
acum

19°
mar.

19°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

22°
mar.

21°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/39°