Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Alba Iulia: Mihnea Costachi este vicecampion european la şah

Publicat in Adevarul, joi 13 august 2009 ·

În opinia lui Mihnea, un şahist de valoare trebuie să fie „isteţ, calculat, să se comporte frumos, să nu fie bădăran şi să fie fair-play”. Mihnea s-a întâlnit prima dată cu şahul la patru ani. „Tati m-a învăţat să mut piesele”, spune el.

Iniţial, a fost înscris de părinţi la tenis de câmp, dar după ce antrenorul l-a ţinut o lună în tribune să-i urmărească pe ceilalţi copii cum joacă, a renunţat.

A început şahul, la clubul municipal din Alba Iulia, în 2005, sub îndrumarea maestrului Mihail Breaz, iar din 2006 este pregătit de maestrul FIDE, Marius Ceteraş. În cinci ani a făcut progrese remarcabile: 2006 – locul III în proba de şah rapid şi locul IV în proba de blitz la campionatele naţionale de copii sub 8 ani, câştigător al competiţiei pentru copiii sub 10 ani de la Sibiu; 2007 – campion naţional de copii sub 8 ani la probele de şah clasic şi şah rapid; vicecampion naţional de juniori în proba de blitz; câştigător al turneului internaţional de copii sub 9 ani de la Szekesfehervar (Ungaria) şi al circuitului naţional „Grand Prix Junior”; 2008 – campion al Uniunii Europene la categoria copii sub 8 ani; vicecampion european de copii sub 8 ani în proba de şah rapid; campion naţional de şah (copii sub 8 ani) în probele de şah clasic, şah rapid şi blitz; câştigător al circuitului naţional „Grand prix junior”; 2009 –vicecampion naţional de copii sub 10 ani în proba blitz; medaliat cu bronz în campionatul naţional de copii sub 10 ani în proba de şah clasic; vicecampion european de copii sub 10 ani în proba de şah rapid.

Vrea să devină campion mondial

Vicecampionul european Mihnea Costachi spune că nu se teme de nici un adversar şi e convins că poate să câştige în 2010 titlul de campion mondial.

Dintre piesele de şah cel mai mult îi plac tura şi calul. Joacă mereu ofensiv, şahiştii săi favoriţi fiind regretatul Bobby F

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 5 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 5 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 10 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 4 ore
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum 4 ore
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 4 ore
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 6 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 7 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

CNAIR impune restricții de tonaj în șase județe din cauza caniculei

HotNews acum 11 ore
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță că, marți, 22 iulie, vor fi instituite restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, între orele 12:00 și 20:00, în j

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 4 ore
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Vremea

București
acum

23°
mar.

23°/40°
mie.

24°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/42°
Iasi
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/34°
vin.

19°/36°
Constanta
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

23°/26°
joi

24°/28°
vin.

23°/29°
Cluj-Napoca
acum

20°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

24°
mar.

20°/33°
mie.

21°/35°
joi

23°/39°
vin.

22°/38°