La 25 de ani, sergentul major Florina Dobrea este una dintre cele mai tinere femei-jandarm din Galaţi. Ambiţia ei cea mai mare este să demonstreze că feminitatea şi uniforma pot face, împreună, o carieră.
Născută: 9.01.1984
Studii: Facultatea de Istorie şi Filosofie Galaţi
Ocupaţie: subofiţer operativ principal
Necăsătorită
Încă de când era de-o şchioapă, Florina “încremenea” ori de câte ori vedea pe cineva îmbrăcat în uniformă militară. Visul de a ajunge, într-o zi, să poarte hainele armatei, a urmărit-o chiar şi când a ajuns studentă la Facultatea de Istorie şi Filosofie din Galaţi.
Deşi perspectiva unei cariere didactice părea mult mai apropiată decât una militară, Florina nu a renunţat la pasiunea ei. A aflat că se susţine examen la Jandarmerie şi s-a înscris când era deja absolventă a Facultăţii de Istorie şi lucra ca educatoare la Fântânele.
"Când s-au scos posturi din sursă externă la Jandarmerie, mi-am îndeplinit un vis mai vechi. Am dat de trei ori examen şi sansele mi se păreau minime, dar am reuşit. A fost marea mea dorinţă" mărturiseşte cu sinceritate Florina Dobrea.
De la fustă şi tocuri la târâş pe coate
Drumul până la gradul de sergent major n-a fost simplu, mai ales că a avut “bafta” să facă parte din prima serie de jandarmeriţe, care s-au pregătit printr-un curs intensiv, de şase luni, la Lugoj. Acolo a văzut pentru prima dată că tot ceea ce pare frumos din afară are şi aspecte mai puţin plăcute.
Primele trei luni, de militărie în toată regula, nu au speriat-o, chiar dacă a parcurs târâş pe coate poligonul de la Lugoj de atâtea ori că nu le mai ţine minte.
"Pasul de defilare l-am învăţat imediat. Mi-a plăcut la nebunie, enorm. Mai greu mi s-a părut aici, că una e teoria, alta practica" spune sergentul major Dobrea.
Vrea să schimbe mentalitatea misogin