La sfârşitul săptămânii trecute în urma activităţilor desfăşurate de către poliţiştii din cadrul Biroului de Investigaţii Criminale – Compartimentul Furturi din Locuinţe de la Poliţia municipiului Târgu-Mureş, s-a reuşit identificarea şi prinderea unui tânăr în vârstă de 21 ani, în sarcina acestuia fiind probate săvârşirea a două infracţiuni de furt calificat. „În ziua de 2 iunie 2011, prin escaladarea geamului, a pătruns într-o locuinţă situată în Târgu-Mureş, strada Arany Janos, de unde a sustras trei telefoane mobile, un inel din aur, un stick de memorie şi un cititor de card. La distanţă de două săptămâni, adică în 16 iunie 2011a pătruns în vestiarul unei săli de sport tot din oraş, de unde, dintr-o geantă a sustras un telefon mobil şi suma de 41 lei, fiind cauzat un prejudiciu total de 2.900 lei”, a precizat comisar Livia Popa, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţeană (IPJ) Mureş. Tânărul a fost reţinut 24 ore în arestul IPJ Mureş.
În urma activitatilor desfasurate miercuri, 16 septembrie, de politistii din cadrul Biroului de Investigatii Criminale de la Politia municipiului Târgu-Mures s-a reusit identificarea unui tânar în vârsta de 29 ani din localitate, suspect într-o cauza de furt din locuinta. „S-a probat faptul ca acesta în ziua de 28 aprilie 2008, a patruns într-o locuinta situata pe strada Tudor Vladimirescu din Târgu-Mures de unde a sustras mai multe bunuri. Fata de acesta s-a luat masura retinerii pe o perioada de 24 ore, urmând a fi prezentat Parchetului de pe lânga Judecatoria Târgu-Mures cu propunere de arestare preventiva”, a declarat comisar de politie Livia Popa, purtator de cuvânt al Inspectoratului de Politie al Judetului Mures.
La sfârşitul săptămânii trecute în urma activităţilor desfăşurate de către poliţiştii din cadrul Biroului de Investigaţii Criminale – Compartimentul Furturi din Locuinţe de la Poliţia m