Fostul prefect al judeţului Bacău, Dorian Pocovnicu, eliberat din funcţie în urma ruperii coaliţiei guvernamentale, s-a despărţit astăzi de funcţie şi de colaboratori printr-o conferinţă de presă.
Prefectul Dorian Pocovnicu a organizat în această dimineaţă o conferinţă de presă în care şi-a anunţat plecarea din funcţie, după şapte luni de mandat. Iniţiativa a venit după ce , ieri seară, premierul a anunţat că i-a demis pe toţi prefecţii care au fost propuşi şi susţinut de alt partid decât cel rămasla guvernare.
„Închei mandatul aşa cum l-am început, cu o întâlnire cu presa, căreia îi mulţumesc pentru sprijinul pe care l-am simţit în toată această perioadă. Dacă în alte judeţe există tensiuni, în Bacău nu este cazul, deoarece am colaborat foarte bine cu ambii subprefecţi şi le mulţumesc tuturor celor cu care am lucrat”, a declarat prefectul Dorian Pocovnicu. Acesta a precizat că principala realizare din timpul mandatului său a fost înfiinţarea unui serviciu SMURD în Bacău, serviciu care va salva vieţi. „Oricine va ocupa această funcţie după mine trebuie să aibă ca prioritate interesele comunităţii băcăcuane”, a mai spus prefectul.
Cel nominalizat pentru ocuparea cu interimat a funcţiei de prefect este subprefectul de Bacău, Claudiu Bălan. La finalul conferinţei de presă, Dorian Pocovnicu, care a fost câţiva ani şi ziarist, a oferit jurnaliştilor acreditaţi la Instituţia Prefectului câte o garoafă roşie.