Peste 2.000 de locuri de muncă în spitalele din străinătate îi aşteaptă pe medicii români la Târgul de cariere medicale organizat, în aceste zile, la Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila“. Oferta bogată, dar şi salariile foarte atractive, au atras sute de medici şi rezidenţi încă de la primele ore ale deschiderii. „Ne aşteptăm la peste 1.500 de vizitatori. În condiţiile în care cele mai mici salarii oferite sunt cuprinse între 2.000 şi 3.000 de euro pe lună pentru posturi ce se adresează medicilor tineri şi proaspeţilor absolvenţi, suntem siguri că acest târg va fi un succes“, a declarat Simona Oprea, PR Manager Houston NPA.
„Plecăm pentru salarii mai mari“
Tinerii prezenţi la eveniment s-au arătat foarte interesaţi de ofertele angajatorilor din Marea Britanie şi din Germania. „Mi-ar plăcea un job în Marea Britanie. Acolo un medic are altă leafă, alt statut. Aici câştig 200 de euro, acolo 2.000. În România, medicul nu este respectat. Pentru ce să rămân aici?“ spune Andrei, rezident în anul I. Potrivit organizatorilor, cele mai multe locuri de muncă sunt oferite în domeniile anestezie, medicină de urgenţă- radiologie, chirurgie ortopedică, psihiatrie şi dermatologie.
Agenţiile de recrutare internaţionale oferă, pe lângă salariile consistente, şi cursuri de limbă gratuite, analize de sânge necesare angajării, consultanţă pe parcursul întregului proces de înscriere, relocare sau aranjamente de calătorie. Târgul se va desfăşura şi la Cluj.Napoca în perioada 23-24 octombrie, la Facultatea de Medicină din cadrul Universităţii „Iuliu Haţieganu“.
„În Germania medicii sunt respectaţi“
Eva a terminat facultatea de medicină şi vrea să-şi facă rezidenţiatul în Germania. Nu ştie foarte bine limba germană dar este hotărâtă să înveţe. „Am terminat anul acesta facultatea de medicină dar nu m-am