A început campania sezonieră de vaccinare antigripală pe platforma de la Mioveni. Uzina a cheltuit 30.000 de euro pentru achiziţionarea unui prim stoc de 5500 de doze de vaccin, număr care va fi suplimenta,progresiv, în funcţie de cerere.
Pe platforma de la Mioveni lucrează 14.000 de oameni,care dacă s-ar îmbolnăvi de gripă ar transforma uzina într-o bombă biologică. Vaccinarea este însă facultativă. Până în prezent, aproape 30% dintre salariaţi au fost vaccinaţi.
De la Centrul Medical Dacia, zilnic un medic se deplasează în departamentele uzinei pentru a vaccina gratuit toate persoanele care optează pentru această intervenţie.
Vaccinuri şi pentru salariaţii furnizorilor de componente
De vaccinare gratuită brneficiază şi salariaţii de la Renault Industrie Roumanie, Auto Châssis Roumanie, Presate Dacia, Matriţe Dacia şi cei ai Centrului de Piese de Schimb Bradu.
Vaccinul ajută la evitarea complicaţiilor cauzate de virusul gripal în cazul persoanelor vulnerabile. Este vorba de cei diagnosticaţi cu afecţiuni cronice pulmonare, cardio-vasculare, hepatite cronice, diabetici sau femei gravide.
Dacia a optat pentru vaccinul Vaxigrip, produs de Sanofi Pasteur, în conformitate cu recomandările Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii pentru sezonul 2009-2010.
Pe platforma Dacia de la Mioveni se desfăşoară, în paralel şi o campanie de informare şi sensibilizare a salariaţilor pentru prevenirea noii gripe AH1N1.