Solicit �n modul cel mai imperios domnilor Băsescu şi Boc să termine cu acest tip de balet politic şi să trimită de urgenţă schiţa de buget la Parlament."
Candidatul Alianţei PSD+PC la preşedinţie, Mircea Geoană, i-a solicitat, miercuri, în mod imperios, preşedintelui Băsescu, să promulge neîntârziat legea care permite guvernului să trimită bugetul în Parlament, pentru ca România să nu rişte să obţină împrumutul de la FMI.
Preşedintele PSD a subliniat faptul că Băsescu refuză în mod deliberat legea adoptată de Parlament, prin care guvernul este abilitat să trimită un proiect de buget.
Mircea Geoană a evidenţiat că prin acest gest Băsescu recurge la un gest extrem de grav la adresa stabilităţii economice şi a şanselor de a obţine o nouă tranşă de împrumut de la FMI.
„Solicit în modul cel mai imperios domnilor Băsescu şi Boc să termine cu acest tip de balet politic şi să trimită de urgenţă schiţa de buget la Parlament”, a anunţat candidatul Alianţei PSD+PC.
El a subliniat că directorul general al Fondului Monetar Internaţional, Dominique Strauss-Kahn, i-a răspuns scrisorii sale, reconfirmând faptul că FMI îşi menţine cele două condiţii pentru acordarea tranşei de împrumut: adoptarea rapidă a bugetului pe 2010 şi promulgarea legii responsabilităţii fiscale,care ar permite o disciplină a cheltuirii banilor publici.
Mircea Geoană a arătat că aceeaşi mascaradă politică a PDL se constată şi în propunerea de program de guvernare care a fost avansată de premierul-desemnat, Liviu Negoiţă.
Preşedintele PSD a apreciat că, în condiţiile în care programul de guvernare trimis de Negoiţă este identic cu cel trimis de Lucian Croitoru, care a fost deja respins de Parlament, PDL se comportă cu Parlamentul ca şi cum ar fi o căsuţă poştală, nedorind de fapt să formeze un nou guvern responsabil.
@N_P