Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Muftiatul a organizat, in premiera, pelerinaj la Mecca

Publicat in Ziua Constanta, miercuri 18 noiembrie 2009 ·

Aproximativ 30 de persoane au plecat la locurile sfinte din Arabia Saudită

Ieri au plecat spre locul naşterii profetului Mohamed, leagănul islamismului, pelerini atât din judeţul Constanţa, cât şi din Tulcea.

Pelerinajul, care durează 12 zile, conţine mai multe etape. În primul rând, va avea loc intrarea în starea de sacralitate, care se face prin abluţiune totală şi prin adoptarea unei ţinute corespunzătoare. Aceasta este formată, la bărbat, din două bucăţi de pânză albă fără cusături sau noduri, puse una în jurul taliei, cealaltă peste umăr, astfel încât să se acopere o parte din bust. În picioare, bărbaţii musulmani vor purta sandale. Femeile nu au o ţinută specială pentru acest eveniment, ci se îmbracă în cea tradiţională islamică. În acest fel, potrivit secretarului eparhial, Memiş Octai, orice deosebire de clasă socială este anulată.

Această intrare în starea de sacralitate se face înainte de a ajunge la Mecca şi ia sfârşit în ultima zi a pelerinajului.

După acest pas, urmează, în incinta moscheii de la Mecca, rotirea de şapte ori în jurul Ka'bei şi o rugăciune către maqam Ibrahim, „locul lui Abraham", cel care, în tradiţia islamică, a redat sanctuarului Ka'ba puritatea iniţială.

Pelerinii vor bea apoi apă de la izvorul Zamzam, cel despre care se spune, în religia islamică, că i-a salvat viaţa lui Ismail şi a mamei sale, alungaţi în deşert, şi vor parcurge de şapte ori distanţa de aproximativ 400 de metri dintre colinele Safa şi Marwah.

În a noua zi, pelerinii vor sta, de la prânz şi până la miezul nopţii, pe muntele Arafat, situat la 19 kilometri de Mecca, „într-o stare de meditaţie", potrivit lui Memiş Octai.

În ziua a zecea a pelerinajului, începe sărbătoarea Sacrificiului. Atunci, se va sacrifica un berbec sau o cămilă, în amintirea gestului lui Ibrahim, care a vrut să-şi sacrifice fiul pentru a-şi dovedi cred

Articolul in Ziua Constanta >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Ministrul Pîslaru, despre banii alocați României în următorul buget european: „O sumă bună la prima vedere, dar vine cu condiții stricte”

HotNews acum 6 ore
Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, anunţă, sâmbătă seară, că a studiat în detaliu noul Cadru Financiar Multianual 2028–2035, propus recent de Comisia Europeană, iar României i se propune o alocare iniţială de 60 miliard

Un planor s-a prăbușit în Olt. Pilotul a murit

HotNews acum 10 ore
Un planor s-a prăbuşit, sâmbătă după-amiază, pe un câmp din judeţul Olt, între localităţile Caracal şi Drăghiceni, informează News.ro. Primele informaţii oferite de ISU Olt arătau că pilotul era încarcerat. El a fost scos, fiind însă declarat mort.

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă în semifinalele turneului UniCredit Iași Open (WTA 250)

Ziua Constanta acum 8 ore
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de elvețianca Jil Teichmann, cu 6-4, 6-3, sâmbătă, în semifinalele turneului UniCredit Iași Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 239.212 euro, potrivit Agerpres. Cîrstea (35 ani, 166 WTA)

Tragedie în Vietnam: Cel puţin 34 de persoane au murit după ce o ambarcaţiune turistică s-a răsturnat în Golful Ha Long - VIDEO

News.ro acum 8 ore
Cel puţin 34 de persoane au murit după ce o ambarcaţiune turistică s-a răsturnat în Vietnam, relatează presa locală, citată de Sky News. Wonder Sea transporta 53 de persoane, inclusiv cinci membri ai echipajului, când s-a răsturnat din cauza vântulu

Alianța oligarhului pro-rus Ilan Șor nu va putea participa la alegerile din Moldova. Motivele deciziei Comisiei Electorale de la Chișinău

HotNews acum 8 ore
Blocul „Victoria-Pobeda” nu a fost înregistrat pentru a participa la alegerile parlamentare preconizate pentru 28 septembrie în Republica Moldova. O decizie în acest sens a fost votată sâmbătă de către membrii Comisiei Electorale Centrale (CEC) de l

Scenă rară în Turul Franței! O spectatoare a fost lovită de mașina echipei Ineos-Grenadiers

Gazeta Sporturilor acum 6 ore
Sâmbătă, 19 iulie, în etapa a 14-a a Turul Franței, o spectatoare care a intrat pe carosabil cu telefonul mobil a fost lovită de o mașină a echipei Ineos-Grenadiers, care nu a mai putut să o evite. o distanță de aproape 170 de kilometri

SUA Incident grav în East Hollywood! Peste 20 de răniți după ce un vehicul a intrat în mulțime

Ziua Constanta acum 13 ore
Peste 20 de oameni au fost răniți după ce un „vehicul necunoscut” a intrat în mulțime în East Hollywood sâmbătă dimineața, potrivit Departamentului de Pompieri din Los Angeles. Peste 20 de oameni au fost răniți după ce un „vehicul necunoscut” a intr

Sfântul Ilie: Tradiții, obiceiuri și lucruri pe care nu ai voie să le faci pe 20 iulie pentru a avea noroc

Mediafax acum 4 ore
El este venerat atât pentru puterea sa spirituală, cât și pentru rolul său de apărător al credinței și de aducător al ploii, fiind totodată un personaj central în tradițiile populare românești. Sărbătoarea este însoțită de numeroase obiceiuri și cre

FOTO O femeie a fost prinsă între doi bolovani în Munții Bucegi. Intervenție dificilă a salvamontiștilor

Ziua Constanta acum 10 ore
În urma unui apel de urgență primit prin SNUAU 112, a fost semnalată o situație gravă pe Valea Pietrele din Munții Bucegi. Din primele informații, o persoană a fost surprinsă și strivită de doi bolovani, dar aceasta este conștientă în acest moment.

SuperLiga: Universitatea Cluj și UTA Arad, remiză cu goluri în etapa a doua

HotNews acum 8 ore
Universitatea Cluj și UTA Arad au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat, sâmbătă, în etapa a doua din SuperLiga. Unversitatea Cluj – UTA Arad 1-1 Deși gazdele au avut mai multe ocaziî în prima parte a meciului, oaspeții au deschis scorul

Vremea

București
acum

19°
dum.

19°/35°
lun.

22°/38°
mar.

25°/42°
mie.

23°/37°
Iasi
acum

17°
dum.

17°/30°
lun.

18°/34°
mar.

22°/38°
mie.

18°/33°
Constanta
acum

18°
dum.

18°/28°
lun.

22°/30°
mar.

24°/31°
mie.

24°/27°
Cluj-Napoca
acum

15°
dum.

15°/29°
lun.

17°/32°
mar.

21°/31°
mie.

18°/31°
Timisoara
acum

16°
dum.

16°/34°
lun.

21°/39°
mar.

20°/35°
mie.

21°/37°