Este student al Universităţii de Nord din Baia Mare şi, de anul trecut, este şeful grupului băimărean din cadrul asociaţiei „Cercetaşii munţilor”. Prin tot ce face, vrea să pregătească tinerii pentru viaţă.
La doar 23 de ani, Robert Smical este un student merituos, un ecologist convins şi un veritabil lider de grup. A făcut şi sport, timp de 8 ani, în cadrul FC Baia Mare. Despre cercetaşi, a aflat când era în clasa a IX-a, la liceul „Aurel Vlaicu”. „Preotul Angel Zareczki a ţinut o prezentare la liceul la care învăţam eu şi m-a captivat tot ce am aflat despre cercetaşi. M-a atras ideea că, în cadrul asociaţiei, se făceau multe ieşiri în natură şi aveam astfel ocazia de a întâlni mulţi oameni noi şi interesanţi”, povesteşte Robert.
Cercetaşii sunt bine organizaţi
Asociaţia „Cercetaşii Munţilor” are filiale, la ora actuală, în cinci oraşe din România: Baia Mare, Braşov, Timişoara, Cluj Napoca şi Bistriţa. Bazele asociaţiei au fost puse încă din anul 1992, în Baia Mare şi Oradea. Filiala băimăreană numără în prezent 168 de membri, care aparţin mai multor ramuri: „Pui de lup”, „Lupişori”, „Cercetaşi”, „Cercetaşe”, „Drumeţi” şi „Călăuze”, în funcţie de vârstă. „Activităţile desfăşurate diferă ca metode de pedagogie şi educaţie, în funcţie de ramură. Fiecare ramură are câte un responsabil şef, care coordonează diversele activităţi”, arată şeful grupului băimărean al cercetaşilor.
Profil
Născut: la 7 ianuarie 1986, în Baia Mare
Studii: student la Facultatea de Resurse Minerale şi Mediu, Baia Mare
Familie: necăsătorit
Ce-i place
Robert iubeşte muntele, face des drumeţii şi călătoreşte de câte ori se iveşte ocazia. Urmăreşte cu interes documentarele despre planeta noastră şi-i găseşte pe oameni interesanţi, prin gândire şi comportament. Dintre animale, spune că-i plac câinii şi ascultă muzică rock.
Ce