Şedinţele de terapie cu animale au fost cea mai mare bucurie a rezidenţilor din Casa Max. Mircea Ţugui, un fost ofiţer care a suferit un accident cerebral, poate spune că a devenit alt om după ce a participat la 10 şedinţe cu câini.
Un proiect-pilot de terapie cu ajutorul căţeilor dresaţi a început la jumătatea lunii octombrie, când trei patrupede atent selecţionate au devenit timp de câteva săptămâni prieteni de nădejde ai persoanelor cu probleme de la centrul „Casa Max“ din sectorul 3. Rezultatele au început să apară încă de la jumătatea şedinţelor, pentru cei opt bătrâni vizaţi de proiect.
„Am fost încrezători în rezultatele pe care le vom avea. Şi aşa a fost. Fiecare dintre cei prezenţi s-a schimbat, dar mai mult s-a văzut la Mircea. Acum sunt mai răbdători, nu se mai enervează foarte repede şi comunică între ei“, povesteşte Violeta Pascu, psihologul care a monitorizat evoluţia terapiei.
Mircea Ţugui, una dintre persoanele de la Casa Max, are doar 55 de ani, este din Bucureşti şi stă la centrul pentru bătrâni de trei ani. A ajuns aici în urma unui accident vascular, când familia l-a abandonat. „O prietenă m-a adus aici, iar în primul an luam taxiul şi-mi mai vizitam familia. Sufăr că nu-mi văd cei doi copii şi nepoata, dar nu sunt supărat pe ei. Cel mai mult mă supără faptul că nu sunt eu în stare să mă duc la ei“, spune Mircea.
„Căţeii m-au ajutat să fiu calm“
Mircea se enerva din orice, iar în urma accidentului vascular a rămas cu sechele. După ce s-a jucat săptămânal cu Bonjuk, un husky siberian participant la terapie, bărbatul s-a schimbat mult în bine. „Sunt mai calm, mai răbdător, iar de Bonjuk mi-a plăcut cel mai mult. Când lucram la Băneasa am avut doi câini, mă iubeau şi îi învăţasem să comunice cu mine“, îşi aminteşte bărbatul.
Mircea povesteşte despre el că în tinereţe era un om autoritar, drastic, iar de când e