Preşedintele Secţiei civile şi de proprietate intelectuală a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, Florin Costiniu, este urmărit penal de procurorii anticorupţie din 10 decembrie, joi fiindu-i prezentate acuzaţiile, informează Direcţia Naţională Anticorupţie.
"Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie efectuează cercetări penale faţă de învinuitul Florin Costiniu, judecător la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, preşedintele Secţiei Civile şi de Proprietate Intelectuală, pentru complicitate la infracţiunea de trafic de influenţă. Infracţiunea de trafic de influenţă este reţinută în sarcina inculpatului Cătălin Voicu, senator PSD, cercetat în acelaşi dosar penal", precizează DNA, la solicitarea mass-media.
La data de 10 decembrie 2009 a fost începută urmărirea penală faţă de Florin Costiniu, iar la data de 17 decembrie 2009, învinuitului i s-a adus la cunoştinţă acuzaţia în conformitate cu prevederile articolului 6, alineatul 3, Cod de procedură penală.
"Alte detalii privind acest dosar nu pot fi comunicate în acest moment în conformitate cu art. 12, alin 1, lit. e) li f) din Legea 544/2001 privind liberul acces la informare publică, informaţii suplimentare urmând a fi oferite de îndată ce desfăşurarea investigaţiilor va permite acest lucru", mai arată DNA.