Răzvan Lucescu vorbeşte despre scorul care i-a adus porecla, dar şi de cum îl distrează întrebările legate de Mutu
- Domnule Lucescu, de ce vă enervaţi de cîte ori sînteţi întrebat dacă Mutu va mai fi convocat la echipa naţională?
- Nu mă enervez, mă amuz. Chiar mă distrez văzînd cum toţi vor să comenteze, să se pună în postura selecţionerului, să afle la fiecare conferinţă răspunsul. Nu aţi remarcat că de multe ori răspund printr-o întrebare?
"La anumite întrebări, răspund tot cu o întrebare"
- Aşa este, dar de ce?
- O tactică, pe care am învăţat-o de la o psihologă. Ca să eviţi o anumită situaţie, răspunzi cu o întrebare. De exemplu mi se spune: «Pe Mutu îl mai convoci?», iar eu răspund: «Dar cu ce te ajută să ştii?». Redevenind serioşi, nu uitaţi un lucru: Mutu nu e diferit faţă de ceilalţi în ideea de grup.
- Vă deranjează porecla de Mister 1-0, pare scorul dumneavoastră preferat?
- Ştiţi ceva? Chiar e un scor care îmi place. Spune multe. Arată că am stat bine în teren, că s-a respectat planul, implicit că adversarul a fost presat şi nu a reuşit prea multe, nu i-am dat ocazia. Doar 1-0, scoate în evidenţă că ai avut în faţă o echipă dificilă, puternică, pe care ai învins-o. Ai parcă altă satisfacţie decît dacă baţi cu 3-0.
"Băsescu e un tip puternic"
- Aţi votat cu Mircea Geoană, de fapt, toată familia dumneavoastră l-a susţinut. Sînteţi dezamăgit?
- Hai să spunem ceva clar: politica nu mă interesează! Da, Mircea Geoană este un prieten al familiei mele, şi pe Traian Băsescu îl cunosc de foarte mult timp. Ştiu că e un om puternic. A ieşit el, aştept de la el să salveze ce mai e de salvat din ţara asta şi să stopeze interminabilele scandaluri care ne pun într-o situaţie grea. Din păcate, ne place mai mult circul decît munca.
- Aţi avut parte de destule scandaluri.