Mesajul a fost trimis. Multumesc!

CMU: In 2010 vom asista cel putin la o tranzactie de amploare pe piata serviciilor medicale

Publicat in Wall-Street.ro, luni 28 decembrie 2009 ·

Piata serviciilor medicale private, cifrata la circa 400 de milioane de euro anul acesta si una dintre putinele care a inregistrat cresteri de doua cifre anul acesta si cu perspective de avans puternic si pe viitor, se va mentine in atentia investitorilor si in 2010, potrivit sefului Centrului Medical Unirea.

"Cred ca vom asista la cel putin o tranzactie de amploare si la un semnal pozitiv in privinta intentiilor investitionale. Evident, un efect al acestora nu va fi vizibil in anul urmator, ci cel mai devreme in 2011", declara pentru Wall-Street Sergiu Negut (foto), directorul executiv al lantului de clinici Centrul Medical Unirea (CMU).

Acesta este de parere ca evolutia pietei serviciilor medicale pe timp de criza este un argument solid pentru investitorii care doresc sa-si plaseze banii intr-un astfel de business.

"Anul acesta, piata serviciilor medicale a resimtit cel mai putin efectele crizei, in contextul in care apetitul finantatorilor pentru investitii a scazut, indiferent de industrie. Daca in 2008 piata a crescut cu 20-30% fata de anul anterior, in 2009 am asista la o crestere de 10% in euro, pana la nivelul de 400 de milioane de euro", a detaliat seful CMU.

Spre deosebire de ceilalti ani, efervescenta tranzactiilor de pe piata serviciilor medicale a fost destul de scazuta, cea mai notabila miscare fiind cea in care fondul de investitii SocGenAM a achizitionat, contra a circa 20 de milioane de euro, 36% din MedLife.

In toamna, au aparut si primele semnale pentru o alta tranzactie de pe piata serviciilor medicale, neconcretizata pana in prezent. Astfel, un posibil subiect al tranzactiilor despre care vorbeste Negut ar putea fi chiar CMU.

Fondul de investitii 3i analizeaza in perioada aceasta posibilitatea de a-si vinde participatia, potrivit declaratiilor recente ale lui Sergiu Negut, director executiv al lantului de cli

Articolul in Wall-Street.ro >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Cine și-a depus candidatura la BEC în ultima zi, fără semnături

Libertatea acum 4 ore
Remus Pricopie, rectorul SNSPA, a anunțat sâmbătă seară, 15 martie, că și-a depus candidatura la alegerile prezidenţiale chiar dacă dosarul său nu are liste de semnături, iar acest lucru va atrage automat invalidarea din partea BEC.

CCR: Au fost înregistrate contestaţii privind deciziile de înregistrare a candidaturilor lui George Simion şi Victor Ponta/ Acestea vor fi soluţionate duminică

News.ro acum 6 ore
Curtea Constituţională a României (CCR) a anunţat că au fost înregistrate, sâmbătă, două contestaţii privind deciziile Biroului Electoral Central de înregistrare a candidaturilor la alegerile prezidenţiale ale lui George Simion şi Victor Ponta. Aces

De ce a fost respinsă candidatura Dianei Șoșoacă la alegerile prezidențiale. BEC a publicat motivarea

Libertatea acum 6 ore
Biroul Electoral Central a transmis sâmbătă, 15 martie, un document de patru pagini în care explică motivele pentru care i-a invalidat candidatura la prezidențiale Dianei Șoșoacă.

Papa Francisc se simte mai bine. Va rămâne totuși în spital, deși este internat de peste o lună

HotNews acum 4 ore
Papa Francisc, care este internat la Roma de peste o lună din cauza unei duble pneumonii, trebuie să rămână în spital pentru a-şi continua tratamentul, deşi starea sa de sănătate s-a ameliorat treptat, a anunţat Vaticanul sâmbătă seara, potrivit AFP

Miting EuRo Manifest în Piaţa Victoriei pentru susținerea apartenenţei la UE. Fanii lui Călin Georgescu, identificați de jandarmi

Libertatea acum 8 ore
Peste 1.000 de oameni au fost prezenți sâmbătă, 15 martie, la mitingul „EuRo Manifest” din Piaţa Victoriei din Bucureşti. În zonă au fost găsiți și susţinători ai lui Călin Georgescu, iar jandarmii au făcut apel la oameni să nu răspundă provocărilor.

VIDEO Elena Lasconi: Avem un proiect de lege prin care putem să facem un pic de curățenie pe TikTok / Cei de la CNA ar trebui să fie și mai fermi. Există cel puțin două televiziuni unde oamenii își fac de cap

HotNews acum 4 ore
Elena Lasconi, liderul și candidata USR la alegerile prezidențiale, a declarat sâmbătă pe B1 TV că partidul său a elaborat un proiect lege pentru moderarea conținutului de pe platforma TikTok, astfel încât „fake news-ul să fie dat jos în maximum 15

UPDATE - Mesaj RO-Alert transmis în Bucureşti, după ce un băiat de 14 ani a plecat de acasă, vineri/ Adolescentul a fost găsit

News.ro acum 5 ore
Autorităţile din Bucureşti au transmis, sâmbătă după-amiază, un mesaj RO-Alert prin care solicită sprijinul populaţiei pentru găsirea unui adolescent de 14 ani care vineri a plecat de acasă. Băiatul a fost găsit.

Trump spune că este în curs o acţiune militară „decisivă” împotriva rebelilor Houthi

News.ro acum 3 ore
Preşedintele american Donald Trump a declarat că a ordonat o acţiune militară „decisivă” împotriva rebelilor houthi din Yemen, declanşând o nouă ofensivă împotriva grupului susţinut de Iran, care a vizat căile maritime din Marea Roşie, relatează CNN

Ilie Bolojan, după summitul convocat de Starmer: România continuă sprijinul pentru Ucraina

Libertatea acum 11 ore
Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a participat sâmbătă la un summit virtual convocat de premierul britanic Keir Starmer, unde a subliniat angajamentul României de a continua sprijinul pentru Ucraina.

Superliga: Farul a remizat cu Poli Iaşi, scor 0-0, în prima etapă a play-out-ului

News.ro acum 7 ore
Formaţia Farul Constanţa a terminat la egalitate, sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa Poli Iaşi, în prima etapă a play-out-ului Superligii. Farul: Buzbuchi – Sîrbu (Gustavo ’60), Larie, Bălaşa (Baptista ’80), Cr. Ganea – Vînă, Dican (N. P

Vremea

București
acum

10°
dum.

10°/18°
lun.

4°/11°
mar.

1°/6°
mie.

1°/8°
Iasi
acum

dum.

4°/8°
lun.

1°/8°
mar.

-2°/5°
mie.

1°/9°
Constanta
acum

16°
dum.

8°/16°
lun.

4°/10°
mar.

1°/5°
mie.

1°/7°
Cluj-Napoca
acum

dum.

5°/10°
lun.

-1°/6°
mar.

-3°/2°
mie.

-1°/6°
Timisoara
acum

dum.

6°/9°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/6°
mie.

-0°/8°