Fata are numai 13 ani, în timp ce iubitul ei este cu 7 ani mai mare decât ea. Amândoi au ajuns pe mâna poliţiei după ce au prădat două femei în plină stradă.
Faptele s-au petrecut ieri după-amiază, la interval de circa o oră una faţă de cealaltă. Primul care a acţionat a fost iubitul fetei, Sorin Ropotă. Poliţiştii spun că acesta a atacat o bătrână în vârstă de 71 ani, la intrarea unui bloc de pe strada Armoniei din Braşov, nu departe de casa lui.
„Bătrâna a fost deposedată prin violenţă de o geantă şi o sacoşă în care se aflau bunuri în valoare totală de 100 lei", a spus comisarul şef Liviu Naghi, purtător de cuvânt al IPJ Braşov.
La scurt timp după ce bărbatul a comis atacaul, a intrat în acţiune şi iubita sa, Maria C., 13 ani. Copila s-a repezit la o bătrână în vârstă de 77 ani, care circula pe aleea pietonală dintre piaţa Dacia şi B-dul Gării. Minora i-a smuls femeii geanta, în care aceasta avea bunuri în valoare de 500 lei.
În urma sesizărilor primite la poliţie, oamenii legii au reuşit să-i prindă pe cei doi iubiţi şi acum îi cercetează în stare de libertate pentru furt calificat. Între timp fata a fost internată la Centrul de primire în regim de urgenţă „Domino" din Ghimbav.