Deoarece Gică Popescu nu intră în cursa pentru FRF, Mircea Sandu şi-a şi asigurat al șaselea mandat
Aşadar, Gică Popescu nu va concura la şefia Federaţiei. Fostul căpitan al Barcelonei a dat neparticipării sale sensul unui protest ferm faţă de starea generală a fotbalului nostru şi, concret, față de devansarea alegerilor. Atitudinea lui, repet ce-am mai scris, e de înţeles. A refuzat să se aventureze într-o luptă dinainte pierdută în condiţiile în care i-ar fi lipsit timpul necesar să-şi prezinte proiectul şi, pe baza lui, să-i convingă pe cei 265 de votanți din 25 ianuarie. Prin comparație cu scrutinul precedent, numărul acestora s-a redus cu 29 întrucît cluburilor din Liga I cu mai multe echipe li se va permite acum să exprime un singur vot. Adică Dinamo va vota şi pentru Dinamo II, Steaua şi pentru Steaua II etc. Să observăm însă că, modificînd data alegerilor, FRF n-a încălcat regulamentul. L-a folosit abil în interesul lui Mircea Sandu, dar nu l-a încălcat.
În linii mari, Gică Popescu a avut dreptate în ce-a spus ieri. Cînd l-a atacat viguros pe Mircea Sandu şi cînd, mai degrabă ironic, s-a legat de Dumitru Dragomir. Cel mai important aspect rămîne însă acela că Baciul nu va candida. Indiferent cum şi-a explicat el neintrarea în cursă, înainte de orice merită reţinut forfaitul lui. Pe care suporterii îl regretă, unii îl şi dezaprobă, tocmai în ideea că victoria lui Gică Popescu putea aduce schimbarea în fotbalul nostru ajuns pe butuci. Clar, s-a pierdut nu doar o candidatură, ci şi, mai trist, o speranţă.
Ce se va întîmpla mai departe? Trecut cu arme şi bagaje în tabăra contestatarilor, Marin Condescu crede că “toţi cei care şi-au depus candidaturile au o şansă. Ei n-ar trebui subestimaţi”. Preşedintele de onoare al Pandurilor se îmbată cu apă rece. Adversarii Nașului n-au nici o şansă, iar acesta îi va bate la pas, fără emoţii. Va învinge de