Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Mitrea: Profilul lui Diaconescu seamana cu al lui Geoana din 2004

Publicat in Romania Libera, marți 12 ianuarie 2010 ·

Senatorul PSD Miron Mitrea a apreciat, marti, ca profilul lui Cristian Diaconescu seamana cu cel pe care Mircea Geoana il avea in 2004, el exprimandu-si speranta, "din toata inima", ca acesta sa nu semene niciodata si cu profilul lui Geoana din 2009, potrivit Mediafax.

"Sunt de acord ca profilul lui Diaconescu seamana cu cel al lui Geoana din 2004. Sper din toata inima sa nu semene niciodata cu cel al lui Geoana din 2009", a spus Mitrea, intr-o discutie online cu cititorii Hotnews.

El a aratat ca nu incearca sa isi propuna o candidatura independenta pentru presedintia partidului, afirmand ca o echipa in care sa existe mai multe abordari ar fi o solutie optima.

Mitrea a precizat, in acest context, ca ii are in vedere pe Cristian Diaconescu, Adrian Nastase, Sorin Oprescu, Marian Sarbu, Madalin Voicu, Mihai Tanasescu.

Mitrea a spus ca varianta tandem Diaconescu-presedinte - Nastase-presedinte executiv nu este viabila.

El a aratat ca a discutat cu Nastase despre viitoarea conducere a PSD, precizand ca discutia cu acesta nu s-a incheiat inca.

Mitrea a spus ca Nastase are sanse sa fie ales presedinte al PSD, dar a precizat ca nu este singurul cu sanse si a aratat ca Nastase are doua unghiuri de vedere din care este privit: cel de premier de succes, dar si cel de politician contestat.

El a admis ca doreste o functie in partid, nefiind interesat de potura de "broker de putere", despre care a apreciat ca este pentru "oameni de tip Hrebenciuc", de care PSD trebuie sa scape.

"Vreau sa intru in echipa de conducere pe care o vom propune la Congres. Iar daca gasca din jurul lui Geoana reuseste sa sperie alti candidati in ideea de a candida din nou singur, am sa candidez eu impotriva lui Geoana", a spus Mitrea.

Mitrea a spus ca problema "numarul unu" a PSD tine de echipa de conducere

Articolul in Romania Libera >>

Citeste si top 10 stiri de azi

UPDATE - BEC a înregistrat candidatura lui Victor Ponta la alegerile prezidenţiale

News.ro acum 4 ore
Biroul Electoral Central (BEC) a anunţat, vineri seară, că a decis să înregistreze candidatura ca independent a lui Victor Ponta la alegerile prezidenţiale. Biroul Electoral Central a adoptat, în şedinţa de vineri, o decizie privind înregistrarea ca

BEC sesizează organele de urmărire penală și CNA după amenințările primite de membrii săi

Ziua Constanta acum 4 ore
Biroul Electoral Central (BEC) pentru alegerile prezidențiale din 2025 transmite că, în cadrul ședinței din 14 martie 2025, a fost luată în unanimitate decizia de a sesiza organele de urmărire penală și Consiliul Național al Audiovizualului, în urma

Pedepse de peste cinci ani de închisoare pentru manelistul Dani Mocanu şi pentru fratele acestuia, într-un dosar în care au fost judecaţi pentru tentativă de omor. Decizia nu e definitivă

News.ro acum o ora
Manelistul Dani Mocanu, în actele oficiale Daniel Mocanu, şi fratele acestuia, Ionuţ Nando Mocanu, au fost condamnaţi pentru tentativă de omor şi tulburare a ordinii şi liniştii publice, în urma unui scandal petrecut în anul 2022, în incinta unei st

Ce l-a nedumerit pe MM Stoica în Craiova - U Cluj: „Să nu se supere nimeni, dar...”

Gazeta Sporturilor acum 2 ore
Mihai Stoica, 59 de ani, președintele Consiliului de Administrație de la , a comentat , câștigat de olteni cu 3-0.

Zelenski vede „o șansă reală” de a pune capăt conflictului cu Rusia: „Suntem aproape de primul pas în încheierea oricărui război”

HotNews acum o ora
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat vineri, 14 martie, că vede o oportunitate concretă de a pune capăt războiului cu Rusia, după ce Ucraina a acceptat propunerea SUA pentru un armistițiu de 30 de zile. Moscova a transmis însă că va

Gigi Becali și-a dat demisia din AUR!

Ziua Constanta acum 9 ore
Deputatul AUR, Gigi Becali, a anunțat, la Digi24, că și-a dat demisia din partid. Demisia s-a decis după ultimele decizii ale formațiunii politice de a susține doi candidați la alegerile prezidențiale din luna mai. „Să ştergeţi «deputat AUR», că eu

UPDATE - Incendiu de proporţii la o vopsitorie auto din municipiul Sibiu/ Mai multe maşini, în interior/ 50 de oameni, evacuaţi/ Mesaj RO-Alert din cauza fumului dens/ Incendiul, stins/ Trei autoturisme, două microbuze şi patru motociclete, distruse - FOTO

News.ro acum 3 ore
Un incendiu de proporţii a izbucnit, vineri, la o vopsitorie auto din municipiul Sibiu, în hală fiind mai multe maşini. Pompierii au acţionat cu mai multe echipaje şi au fost trimise şi maşini din judeţele Mureş, Braşov, Vâlcea şi Hunedoara. Hala es

A murit mama lui Dan Petrescu. Avea 91 de ani și mari probleme de sănătate

Gazeta Sporturilor acum 4 ore
CFR Cluj a anunțat decesul mamei antrenorului Dan Petrescu. Florica avea 91 de ani și mari probleme de sănătate.

Putin i-a promis lui Trump că va cruța trupele ucrainene din Kursk. Nu fără a pune condiții imposibile

Ziare.com acum 58 minute
Donald Trump l-a îndemnat vineri, 14 martie, pe Vladimir Putin, să cruţe trupele ucrainene pe care Rusia le împinge afară din regiunea Kursk, un apel pe care liderul de la Kremlin a declarat că îl va onora dacă acestea se predau, relatează Reuters.

Serbia: Mii de persoane se strâng în Belgrad pentru un miting major care pune la încercare guvernul populist al lui Vucic

News.ro acum 3 ore
Mii de oameni s-au adunat în capitala Serbiei, Belgrad, vineri, înaintea unui important miting antiguvernamental, în pofida avertismentelor oficiale cu privire la violenţele planificate şi a propagării populiste a fricii de către guvern cu scopul de

Vremea

București
acum

12°
sâm.

12°/25°
dum.

13°/22°
lun.

3°/13°
mar.

0°/5°
Iasi
acum

15°
sâm.

12°/24°
dum.

4°/11°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/4°
Constanta
acum

10°
sâm.

10°/21°
dum.

12°/18°
lun.

6°/13°
mar.

1°/5°
Cluj-Napoca
acum

12°
sâm.

10°/21°
dum.

4°/12°
lun.

-2°/6°
mar.

-3°/2°
Timisoara
acum

16°
sâm.

13°/21°
dum.

6°/13°
lun.

2°/9°
mar.

-0°/6°