La două luni după ce a primit certificat de persoană cu handicap, prin care se atestă că e paralizat, nu poate munci şi are nevoie de însoţitor, un tânăr craiovean a luat examenul pentru permis de conducere a... motocicletei. Câteva luni mai târziu, aceeaşi comisie medicală din subordinea Consiliului Judeţean Dolj i-a reconfirmat calitatea de persoană cu handicap. Se întâmplă în Craiova, oraşul doctoriţei Valentina Goga.
După scandalul doctoriţei Valentina Goga, acuzată că s-a mânjit cu şpagă, un altul pare să pună la îndoială expertizele efectuate de medicii craioveni. De această dată este vizată Comisia de Evaluare a Persoanelor cu Handicap din subordinea Consiliului Judeţean Dolj. O dovedeşte cazul tânărului Răzvan Constantin Mareş, din localitate.
Comisia medicală amintită a stabilit că el are un handicap grav, neputându-se descurca singur din cauza faptului că are o semipareză pe partea dreaptă. Două luni mai târziu, Mareş - perfect sănătos - a susţinut examenul pentru permisul de conducere. După alte câteva luni, comisia medicală l-a găsit la fel de handicapat. Iar apoi, peste un an, acelaşi tânăr a dat cu maşina peste o femeie, ucigând-o pe trecerea de pietoni.
Împuşcat în cap
Istorisirea acestor făcături medicale ar trebui începută cu 18 aprilie 2007, când tânărul Răzvan Constantin Mareş, pe atunci un elev în clasa a XII-a, în vârstă de 17 ani şi 10 luni, şi-a făcut fişa medicală pentru obţinerea permisului de conducere. Examinarea medicală a fost făcută la Policlinica Medaura, ai cărei medici l-au găsit pe Mareş perfect sănătos şi apt de a conduce autovehicule. Toate bune şi frumoase, numai că peste vreo două săptămâni s-a mai întâmplat ceva.
Pe 4 mai 2007, în jurul orei 20.00, Răzvan Mareş a fost împuşcat în cap de alt craiovean, Alexandru Bogdan Popovici. Rana i-a pus în primejdie viaţa din cauză că arma nele