Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Cum te asiguri ca nu vei ajunge sa porti ochelari?

Publicat in Ziare.com, duminică 7 februarie 2010 ·

Pe langa controalele regulate la medicul oftalmolog, mai poti face ceva pentru ochii tai, pentru a le conserva sanatatea: alege-ti cu atentie alimentele, suplimentele si nu uita de ochelarii de soare, palarie si sport.

Desi poate nu vezi legatura intre cel din urma aspect si sanatatea ochilor, aceasta exista, dupa cum explica expertii consultati de RealSimple.

Legume verzi, cu frunze

Spanacul si alte legume asemeni lui contin luteina si zeaxantina, doua carotenoide care scad riscul de cataracta si degenerare maculara, dupa cum explica Emily Bedrick Graubart, profesor de oftalmologie la Scoala de Medicina Universitara Emory, in Atlanta.

Sfatul acesteia este sa se consume doua portii de astfel de legume pe zi, o mana de spanac in salata, la prnaz, si putin broccoli seara, la cina.

Nu fugi de antioxidanti!

Fructe precum afinele si altele din aceeasi familie, dar si portocalele, prunele si ciresele minimalizeaza actiunea radicalilor liberi, cauzata de factori externi, cum ar fi soarele si poluarea, care maresc riscul de cataracta si degenerare maculara.

Se recomanda doua portii de astfel de fructe zilnic, o alegere buna fiind o cescuta de afine dimineata, la micul dejun, si o portocala, ca si gustare, dupa-amiaza.

Ia multivitamine

Studiile recente au aratat ca suplimentele de Vitamina C si E, in fapt antioxidanti, cele de betacaroten, dar si mineralele precum cuprul si zincul incetinesc evolutia degenerarii maculare.

Un articol recent din Arhivele Medicinei Interne a concluzionat ca Vitaminele B6 si B12 si acidul folic ajuta, de asemenea. Alte studii au aratat ca vitaminele intarzie aparitia cataractei.

O modalitate de a preveni eventualele probleme este aceea de a lua zilnic multivitamine cu minerale, explica acelasi om de stiinta Emily Bedric

Articolul in Ziare.com >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Dominic Fritz afirmă că susține al doilea pachet de reforme anunțat de Ilie Bolojan: „Sunt măsuri de bun simț”

Mediafax acum 9 ore
Printr-o postare pe rețelele de socializare Dominic Fritz, președintele USR a anunțat „susținem fără să clipim reformele anunțate ca parte a pachetului 2 de măsuri ale Guvernului”. Printre măsurile enumerate se numără eliminarea pensiilor speciale,

Un bărbat condamnat la 8 ani de închisoare pentru viol, prins de polițiști pe acoperișul unei clădiri din Sectorul 2

HotNews acum 8 ore
Un bărbat în vârstă de 36 de ani, care se sustrăgea executării unei pedepse cu închisoarea, a fost prins vineri seară pe acoperișul unei clădiri din Sectorul 2, potrivit Poliției Capitalei. Conform sursei citate, bărbatul fusese condamnat definitiv

Ionuț Moșteanu: „E nevoie de mai mulți oameni în armată – de 120.000”. Ce spune ministrul Apărării despre serviciul militar obligatoriu

Gandul acum 6 ore
Ionuț Moșteanu a anuțat relansarea unui proiect legislativ privind extinderea bazei de rezerviști voluntari ai Armatei Române. Ministrul USR al Apărării, deși a constatat că Armata Română duce lipsă de personal, respinge ideea revenirii la serviciul

Debut de sezon în campionatul intern de fotbal: Nou promovata Metaloglobus Bucureşti a fost învinsă de Universitatea Cluj

G4Media acum 9 ore
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Echipa Universitatea Cluj a învins vineri, în deplasare, scor 4-1, formaţia Metaloglobus Bucureşti, în meciul de debut al sezonului 2025-26 al campionatului intern de fotbal, transmite News.ro. Urmăr

Dosar penal pentru CFR Călători! Compania, suspectată de evaziune fiscală

Ziua Constanta acum 8 ore
Poliţiştii şi procurorii au deschis un dosar de cercetare penală, după ce CFR Călători nu ar fi plătit în termen legal taxele datorate statului, conform StiripeSurse.ro ”La data de 12 mai 2025, poliţiştii Direcţiei de Poliţie Transporturi – I.G.P.R.

Unități închise și amenzi de sute de mii de lei pe litoral, în urma unor controale ale ANPC

HotNews acum 8 ore
ANPC a verificat vineri 60 de unităţi de pe litoral şi a dat amenzi de peste 320.000 de lei. Patru unităţi din Costinești, Mangalia, Vama Veche și Mamaia Nord au fost închise, scrie News.ro. Controalele au avut loc în mai multe staţiuni de pe litora

Premierul Ilie Bolojan - „Avem o pensionare prea rapidă a magistraților! Se pensionează în general la 48 de ani“ (VIDEO)

Ziua Constanta acum 9 ore
Premierul Ilie Bolojan a susținut o conferinţă de presă la Palatul Victoria în care a prezentat noile măsuri fiscale din al doilea pachet. În cadrul conferinței a menționat că în acest pachet de priorități cu unul din jaloanele care trebuie să fie a

Venus Williams revine în circuitul profesionist de tenis la 45 de ani

Mediafax acum 7 ore
Revenirea are loc după ce a primit o invitație pentru a participa la turneul WTA 500 de la Washington, care se va desfășura în perioada 19-27 iulie, notează AFP. Jucătoarea americană nu a mai participat la un turneu oficial din martie 2024 și figure

Noul director FBI impune testul cu detectorul de minciuni pentru a verifica loialitatea angajaților

Adevarul acum 10 ore
Loialitatea față de Constituție a fost înlocuită cu fidelitatea față de conducere, acuză foști agenți. Angajații FBI sunt interogați dacă l-au criticat pe Kash Patel, susținător al lui Trump.

Un general american îndeamnă NATO să aibă mai multe rachete cu rază lungă de acțiune pentru a descuraja Rusia

Mediafax acum 8 ore
Într-un interviu pentru agenția Reuters, generalul maior John Rafferty a scos în evidență că pasul pe care NATO trebuie să-l facă în privința rachetelor cu rază lungă de acțiune vine în contextul în care „armata rusă este mai mare astăzi decât era a

Vremea

București
acum

17°
sâm.

17°/32°
dum.

19°/35°
lun.

22°/37°
mar.

22°/38°
Iasi
acum

17°
sâm.

16°/30°
dum.

15°/31°
lun.

19°/35°
mar.

20°/34°
Constanta
acum

18°
sâm.

18°/30°
dum.

21°/28°
lun.

22°/30°
mar.

23°/29°
Cluj-Napoca
acum

12°
sâm.

12°/26°
dum.

14°/29°
lun.

19°/32°
mar.

19°/28°
Timisoara
acum

14°
sâm.

14°/29°
dum.

17°/35°
lun.

21°/36°
mar.

21°/34°