Astazi va avea loc o sedinta extraordinara a Consiliului Judetean Mures în care se va dezbate un proiect de hotarâre privind repartizarea pe unitati administrativ-teritoriale a sumelor pentru sustinerea programelor de dezvoltare locala si a proiectelor de infrastructura care necesita cofinantare locala, pe anul 2010. Unul din membrii comisiei care a lucrat la repartizarea banilor a fost Mihail Porutiu, consilier judetean PD-L, care ne-a oferit câteva detalii despre buget. „Suma totala pe judetul Mures este de aproximativ 31 milioane de lei. Aceasta suma o sa se împarta municipiilor, oraselor si comunelor. Noi am discutat în principiu, iar mâine cred ca vor fi mici retusuri. Municipiile vor primi câte 2 milioane de lei, orasele câte un milion iar restul sa se împarta la comune. Deci pentru comune au ramas 13 milioane. Sigur s-au mai si suplimentat. Spre exemplu, Sighisoara, Miercurea Nirajului, Sarmasu si Sânpaul au primit ceva în plus pentru ca ei au pe masura 322 niste proiecte europene câstigate care trebuie sprijinite”, a declarat Porutiu.
Am vorbit cu câtiva primari ai comunelor din judetul Mures pentru a afla ce proiecte vor fi demarate sau continuate cu banii care se vor repartiza astazi. Unii au planuri mari de a începe noi investitii însa sunt si cei care ar fi fericiti daca ar reusi sa termine macar unul din proiectele începute în anii trecuti.
Parcuri si trotuare noi în Atintis
„Noi am depus mai multe proiecte pe masura 322. As vrea sa încep anul acesta înca un proiect de amenajare a unor parcuri dar si modernizare a trotuarelor si podetelor din comuna.”
Teodor Precup, primar Atintis
Scoala modernizata în Brâncovenesti
„Cel mai important proiect al nostru este cel de introducere a apei în comuna. De asemenea, mai avem si niste asfaltari si modernizarea iluminatului public în Brâncovenesti si Valeni. As vrea sa continui