Guvernul a încercat să împace şi capra şi varza. „Prima Casă“ 2 va avea două variante: şi pentru casele vechi şi pentru cele noi. Achiziţia unei locuinţe noi este avantajată, prin creşterea plafonului garanţiei acordate de stat la 70-75.000 de euro, în timp ce la locuinţele vechi plafonul de garanţie de 60.000 de euro a fost menţinut. A procedat bine Guvernul? „Guvernul ar trebui să încurajeze construcţia de locuinţe noi şi achiziţia acestor p
Guvernul a încercat să împace şi capra şi varza. „Prima Casă“ 2 va avea două variante: şi pentru casele vechi şi pentru cele noi. Achiziţia unei locuinţe noi este avantajată, prin creşterea plafonului garanţiei acordate de stat la 70-75.000 de euro, în timp ce la locuinţele vechi plafonul de garanţie de 60.000 de euro a fost menţinut. A procedat bine Guvernul?
„Guvernul ar trebui să încurajeze construcţia de locuinţe noi şi achiziţia acestor produse şi cred că ar trebui să se dedice exclusiv locuinţelor noi, pentru că toţi ştim care e situaţia cu cele vechi. Chiar dacă majoritatea cumpărătorilor de locuinţe noi, au deja în proprietate un imobil vechi – pe care sunt nevoiţi să îl vândă pentru a achiziţiona unul nou, ei sunt deja în avantaj, pentru că nu plătesc TVA la tranzacţie. Nu cred că trebuie să mai fie încurajaţi“, a declarat pentru capital.ro Alejandro Solano, directorul general al Hercesa România.
Concentrarea exclusiv pe locuinţe noi ar putea avea totuşi unele probleme, subliniază acesta, deoarece majoritatea dezvoltatorilor care au proiecte în construcţie şi care vând în acest moment nu se mai pot adapta noii reglementări. Potrivit acestuia, singurii care îşi pot adapta produsele noului program sunt cei care vor începe construcţii noi.
„Deocamdată aşteptăm să vedem ce o să se întâmple cu legea. Dacă o să se concentreze pe locuinţe noi, atunci o să luăm în considerare o adaptare a proiectului