17 drumuri judeţene sunt închise după viscolul şi ninsorile abundente care au lovit în ultimele 12 ore Doljul.
Potrivit ultimelor date date publicităţii de Instituţia Prefectului Dolj, în ciuda intervenţiei autorităţilor, mai multe tronsoane de drumuri sunt în prezent blocate sau închise din cauza zăpezii de pe carosabil. Singurele utilaje cu care autorităţile au putut interveni pentru a îndepărta eficient zăpada au fost patru autofreze, din dotarea SC LDP. Prefectul Eugen Georgescu a acuzat astăzi muncitorii uneia dintre firmele angajate să deszăpezească drumurile judeţene că au tras pe drepta atunci când viscolul era în toi. "Pe unul dintre drumurile judeţene am văzut utilaj tras pe dreapta în condiţiile în care drumul nu fusese deszăpezit complet şi era nevoie de intervenţie permanentă. Am văzut urme de paşi în zăpadă şi am constatat că omul intrase într-o curte. Se dusese acasă şi lăsase baltă totul",a spus prefectul de Dolj.
Pe drumul dintre Leu şi Amărăştii de Jos, inclusiv prefectul a rămas înzăpezit, în timp ce se deplasa în spatele unui utilaj în noaptea dinspre miercuri spre joi. Cu ajutorul altor utilaje, coloana de maşini a putut înainta spre localitatea Puţuri.
Lucrătorii Societăţii Comerciale Lucrări Drumuri şi Poduri, operatorul însărcinat cu întreţinerea şi deszăpezirea drumurilor judeţene din Dolj, cei ai Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă, precum şi poliţiştii doljeni au salvat din nămeţi 40 de persoane care se deplasau cu maşina pe şoselele judeţului şi au mai putut înainta din cauza viscolului, cei mai mulţi dintre aceştia pe drumul judeţean 604, care leagă localitatea Leu de Amărăştii de Jos. O parte din oameni au înnoptat în grădiniţa din comuna Puţuri, în timp ce alţii au petrecut noaptea la primăria din aceeaşi localitate.
Mai multe utilaje de deszăpezire au rămas, la rândul lor, înzăpezite.
Vremea ne