Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Criza ajunge si la Starea Civila Constanta Casatoriile in week-end, puse sub semnul intrebarii

Publicat in Ziua Constanta, luni 15 februarie 2010 ·

Dacă nu se reglementează situaţia plăţii orelor suplimentare, angajaţii de la Serviciul de Stare Civilă ar putea să nu mai oficieze căsătorii în zilele de week-end.

„Nu mai primim din noiembrie bani pentru orele lucrate sâmbăta şi duminica. S-a discutat de posibilitatea ca oficierile de căsătorii civile să nu se mai desfăşoare în week-end pentru că nu suntem plătiţi pentru munca noastră. Urmează ca zilele următoare să discut problema la nivelul Sindicatului din administraţia publică locală şi să vedem ce se va stabili într-un final", ne-a declarat şefa Serviciului de Stare Civilă din cadrul Primăriei Constanţa, Rodica Crăciun.

Dacă oficierea căsătoriilor, primul moment important din viaţa unui cuplu nu fusese încă afectat de criza economică, de mai multe zile, ofiţerii de stare civilă constănţeni şi ceilalţi angajaţi ai serviciului se gândesc deja la a suspenda activitatea în week-end pentru că noua Lege a salarizării unice nu mai prevede plata orelor suplimentare. Demersul acestora are mari şanse să fie şi pus în aplicare după ce, la nivelul Capitalei, la toate primăriile de sector, măsura se practică de câteva săptămâni.

63 de lei căsătoria în week-end, trei lei în timpul săptămânii

„Ar fi dezastruos dacă nu s-ar mai oficia ceremonii sâmbăta sau duminica pentru că nu am mai aduce bani la buget. Taxa pentru o ceremonie în week-end este de 63 de lei iar cea din cursul săptămânii e trei lei. Este greu să-ţi ţii angajaţii, să vină la muncă fără să fie plătiţi. Le-am spus că măcar au un loc de muncă", a mai adăugat Crăciun.

În lunile cele mai bune, de vară, în week-end se oficiază aproximativ 250 de căsătorii pe week-end, şi se lucrează chiar şi după program, ceea ce aduce un venit semnificativ Serviciului. Pentru oficierea căsătoriilor programul de vară este zilnic între 8.00 şi 16.00, sâmbăta între 12.00 şi 19.00, iar duminica între 13.00

Articolul in Ziua Constanta >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 3 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 3 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 2 ore
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum 2 ore
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 8 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 2 ore
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Ghinion teribil pentru CFR Cluj » Cine e posibila adversară din turul 3: traseu infernal în Europa League

Gazeta Sporturilor acum 11 ore
Dacă trece de Lugano în turul 2 preliminar Europa League, în al treilea tur. Portughezii sunt mari favoriți împotriva bulgarilor.

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 4 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 5 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

Sondaj INSCOP. Două treimi dintre români spun că Ceaușescu a fost un lider bun: „Procentele catastrofice care mitologizează viața în comunism nu sunt doar rezultatul unui fenomen natural”

HotNews acum 12 ore
66% dintre români cred că fostul lider comunist Nicolae Ceaușescu a fost un președinte bun pentru țară. 24% dintre români cred că acesta a fost un lider rău pentru România, iar 7,8% spun că nu știu să aprecieze acest lucru, potrivit unui sondaj INSC

Vremea

București
acum

25°
mar.

23°/41°
mie.

23°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/42°
Iasi
acum

22°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/34°
vin.

19°/36°
Constanta
acum

21°
mar.

21°/34°
mie.

23°/26°
joi

24°/28°
vin.

23°/29°
Cluj-Napoca
acum

20°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

23°
mar.

18°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/38°