Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Fiorentina: „Ruşine, UEFA!“

Publicat in Adevarul, joi 18 februarie 2010 · ·

Italienii s-au simţit insultaţi de arbitrajul de la München al brigăzii norvegiene conduse de Tom Henning Ovrebo. Bayern a marcat golul victoriei după un ofsaid uriaş la Miroslav Klose. Un cartonaş roşu fără acoperire şi un ofsaid de aproape doi metri nesemnalizat au decis soarta meciului dintre Bayern München şi Fiorentina (2-1).

În doar câteva minute, centralul norvegian Ovrebo şi asistenţii săi au reuşit să strice o sărbătoare a fotbalului în faţa a 70.000 de spectatori prezenţi pe „Allianz Arena".

Nedreptatea făcută împotriva Fiorentinei a fost atât de evidentă, încât coechipierii lui Adrian Mutu, întorşi la vestiare, se aşteptau în orice moment să vină cineva şi să le spună: „Liniştiţi-vă, aţi fost filmaţi cu camera ascunsă!".

Din păcate, arbitrajul nu a fost o glumă, o eventuală calificare în sferturi a lui Bayern fiind deja considerată ca injustă. „Recomand ca asistentul să fie dus urgent de familia sa la un oculist", a tunat imediat după meci preşedintele Andrea Della Valle, ilustrând furia fără margini a italienilor.

Mailul UEFA, invadat de proteste

Brigada scandinavă este acuzată în primul rând de validarea golului marcat de Klose în minutul 89 dintr-un ofsaid gigantic, de doi metri, decizie care se mai poate întâlni doar „la judeţ", în ligile inferioare. Ovrebo este însă pus la zid şi pentru eliminarea uşoară a lui Gobbi, sancţiune pe care nu a aplicat-o şi în cazul bavarezilor Van Bommel şi Klose.

Oficial, Fiorentina nu şi-a exprimat nemulţumirea la UEFA, însă o iniţiativă inedită a fost luată de siteurile firenzeviola.it, violanews.com, împreună cu Radio Blu.

Reluările TV au arătat poziţia clară de ofsaid a lui Klose

Astfel, fanii „viola" au fost chemaţi să scrie un e-mail pe adresa de contact a forului european, info@uefa.com, cu următorul conţinut: "Sunt un suporter

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Charalambous s-a convins după ce FCSB a câștigat Supercupa: „Va avea mai multe minute în acest sezon”

Gazeta Sporturilor acum o ora
. Elias Charalambous (44 de ani), tehnicianul campioanei României, a oferit prima reacție după câștigarea Supercupei României. Despre Ștefănescu am spus în sezonul trecut că nu am fost destul de corecți față de el. Sper că va avea mai multe minute î

Gigi Becali exclamă, după Supercupa României: „Nu am avut de când sunt eu în fotbal așa jucător”

Gazeta Sporturilor acum o ora
. Gigi Becali, patronul roș-albaștrilor, a avut cuvinte de laudă la adresa lui Juri Cisotti, mijlocașul ofensiv al campioanei din Liga 1. Echipa începe cu Cisotti, Olaru și Șut. Și cu Ngezana” Gigi Becali, patron FCSB

Mii de persoane au participat la marşul Pride din Iaşi. O femeie a aruncat cu agheasmă, iar un bărbat le-a strigat „aici e România, suntem ortodocşi”

HotNews acum 2 ore
Câteva mii de persoane au participat sâmbătă la marşul Iaşi Pride, eveniment dedicat comunităţii LGBTQ+. Participanţii s-au adunat în faţa Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, apoi au pornit în marş pe străzile centrale ale Iaşiului, scrie News.ro.

VIDEO Controversatul artist naţionalist croat care a strâns un mare număr de fani la un concert în Zagreb. Cântăreţul este interzis în mai multe ţări europene

HotNews acum o ora
Zeci de mii de oameni s-au adunat sâmbătă la Zagreb pentru a participa la un concert al unui controversat cântăreţ rock naţionalist croat, Marko Perkovic „Thompson”, care a fost anunţat ca fiind cel mai mare concert cu plată din lume. Poliţia a decl

Cabană mistuită de foc, în zona Plaiul Foii - Zărnești

Adevarul acum 3 ore
O cabană din zona montană Plaiul Foii - Zărnești, județul Brașov, a fost cuprinsă de un incendiu puternic sâmbătă seară. Acţiunea de stingerea a focului este în desfăşurare.

Ministrul Sănătăţii: Începând cu 14 iulie, va fi disponibil pe site-ul Ministerului Sănătăţii un formular online dedicat sesizărilor privind mâncarea din spitale

News.ro acum 55 minute
Ministrul SănătăţiiAleandru Rogobete afirmă că, îcepând cu 14 iulie, va fi disponibil pe site-ul Ministerului Sănătăţii un formular online dedicat sesizărilor privind mâncarea din spitale

Zelenski spune că ultima discuție la telefon cu Trump a fost „cea mai productivă”

HotNews acum 2 ore
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat sâmbătă că discuția recentă cu președintele american Donald Trump, purtată la telefon vineri, a fost cea mai bună și „cea mai productivă” pe care a avut-o, scrie Reuters. „Referitor la conversația

FOTO Probleme pentru Florin Tănase » S-a accidentat înainte de FCSB - CFR Cluj

Gazeta Sporturilor acum 4 ore
Florin Tănase, mijlocașul ofensiv de la FCSB, a suferit o problemă medicală la gleznă înainte de FCSB: Rezerve: CFR Cluj: Rezerve:

Sorana Cîrstea, victorie spectaculoasă la Wimbledon

Ziarul Financiar acum 2 ore
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile probei feminine de dublu de la Wimbledon, câştigând o sumă imensă.Făcând pereche cu jucătoarea rusă Anna Kalinskaya, Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Wimbledon, urmând să p

Ilie Bolojan este acuzat de un sindicat că a încasat, în 2007, „71 de salarii medii lunare” ca membru al unui comitet din Eximbank. „Asta alimentează acuzațiile de dublu standard”

HotNews acum 10 ore
Sindicatul Angajaților din Aparatul de Lucru al Guvernului susține că Ilie Bolojan, pe vremea când era secretar general al guvernului Tăriceanu, ar fi încasat aproape 74.000 de lei ca indemnizații primite în calitate de membru al Comitetului Intermi

Vremea

București
acum

24°
dum.

20°/37°
lun.

24°/39°
mar.

23°/38°
mie.

20°/35°
Iasi
acum

21°
dum.

20°/35°
lun.

18°/38°
mar.

20°/38°
mie.

18°/31°
Constanta
acum

21°
dum.

19°/32°
lun.

22°/27°
mar.

21°/27°
mie.

22°/28°
Cluj-Napoca
acum

20°
dum.

18°/33°
lun.

19°/37°
mar.

17°/35°
mie.

14°/18°
Timisoara
acum

21°
dum.

18°/39°
lun.

20°/39°
mar.

18°/39°
mie.

13°/19°