Cei doi ani de criză de pe piaţa imobiliară transformă vânzarea caselor de milioane de euro într-o misiune aproape imposibilă. Clasamentul celor mai scumpe proprietăţi imobiliare din Timisoara scoase la vânzare pe Internet este condus de o casă cu 30 de camere, situată în zona centrală a capitalei Banatului.
Mizând pe faptul că proprietatea cu o suprafaţă de aproape 900 de metri pătraţi are autorizaţie de construcţie pentru extinderea casei existente, rezultând un imobil cu suprafaţa de 3.000 de metri pătraţi, şi pe poziţia bună a clădirii istorice, proprietarul cere pe ea 2.200.000 de euro.
„Casa a fost scoasă la vânzare în urmă cu un an, iar de atunci doi clienţi şi-au manifestat interesul pentru ea", a spus Marius Şchiopota, de la agenţia Hitch & Mosher. „Preţul cerut a rămas identic de la lansarea proprietăţii pe piaţă şi până acum", a adăugat acesta. Potrivit portalului imobiliare.ro, al doilea loc în topul celor mai scumpe imobile de vânzare este ocupat de o clădire istorică situată în Piaţa Sfântul Gheorghe din Timişoara.
„Preţul cerut de proprietar este de 1.800.000 de euro, dar la el se adaugă cheltuieli majore de reamenajare, astfel că puţine persoane sunt interesate", a declarat Petrişor Morar, de la agenţia Clivia.
Locul trei pentru o vilă de lux
Clasamentul continuă cu o casă cu şase camere, situată în zona Braytim din Timişoara, al cărei preţ se ridică la 1.500.000 de euro. „Proprietarii au investit mult în amenajările interioare, de la mobilă de epocă, la candelabre elegante şi o scară sculptată în lemn", a explicat Lucian Georgiu, directorul agenţiei imobiliare Casa ta. Vila a fost ridicată în 2005 şi are un teren de 1.500 de metri pătraţi. „Preţul imobilului nu s-a modificat, pentru că nu au existat până acum cereri de cumpărare a casei", a adăugat directorul. „Există interes pentru astfel de propri