Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Iaşi: „Jack Înţepătorul“ a fost închis după ce a înjunghiat 14 femei

Publicat in Adevarul, miercuri 24 februarie 2010 · ·

Petru Gavrilaş (35 de ani), bărbatul suspectat că a înţepat cu un briceag în mai puţin de o zi 14 femei din Iaşi, are o fire poetică, spun rudele acestuia.

UPDATE ora 23.00 După şapte ore de audieri Petru Gavrilaş a primit ordonanţă de reţinere pentru 24 de ore şi a fost dus în arestul Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Iaşi. Potrivit unor surse din rândul anchetatorilor, împotriva bărbatului sunt 14 plângeri. Chiar dacă acesta spune că nu a comis nicio faptă la "recunoaşterea din grup" şase dintre victime l-au indicat ca fiind autorul agresiunilor. Mai mult, oamenii legii au ca probe împotriva lui Gavrilaş şi trei înregistrări de la camere de supraveghere.

Petru Gavrilaş îşi va petrece noaptea după gratii

"Împotriva clientului meu s-a început urmărirea penală pentru ultraj, port fără drept de cuţit şi tulburarea liniştii publice. Nu recunoaşte faptele", a spus Carmen Codreanu, avocata lui Gavrilaş. Acesta a mai fost condamnat al 12 ani de închisoare pentru două fapte de viol şi a fost pus în libertate în luna decembrie a anului trecut. Mâine tânărul va fi dus în faţa procurorilor.

Carmen Codreanu, avocata lui Gavrilaş spune că acesta nu recunoaşte nicio faptă

Update ora 21.45: Surse din rândul anchetatorilor spun că Petru Gavrilaş nu a recunoscut niciuna din faptele sale.

Petru Gavrilaş s-a întors acasă, în comuna Ţigănaşi, de aproximativ trei luni, după ce a ispăşit opt ani şi şase luni de închisoare pentru viol. Sora lui, îşi aminteşte că femeia care reclamase violul a vrut, de fapt, să-l stoarcă de bani. Cât a stat în Penitenciarul de maximă Siguranţă Iaşi, Petru Gavrilaş a umplut pagini întregi cu versuri religioase.

Citeşte şi:

Bărbatul care înjunghia femei în centrul Iaşiului a fost prins

„Sunt pelerin spre ţara sfântă“

Bărbatul

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 2 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 2 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 2 ore
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 2 ore
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 8 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum 2 ore
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 4 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 2 ore
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Ghinion teribil pentru CFR Cluj » Cine e posibila adversară din turul 3: traseu infernal în Europa League

Gazeta Sporturilor acum 11 ore
Dacă trece de Lugano în turul 2 preliminar Europa League, în al treilea tur. Portughezii sunt mari favoriți împotriva bulgarilor.

Sondaj INSCOP. Două treimi dintre români spun că Ceaușescu a fost un lider bun: „Procentele catastrofice care mitologizează viața în comunism nu sunt doar rezultatul unui fenomen natural”

HotNews acum 11 ore
66% dintre români cred că fostul lider comunist Nicolae Ceaușescu a fost un președinte bun pentru țară. 24% dintre români cred că acesta a fost un lider rău pentru România, iar 7,8% spun că nu știu să aprecieze acest lucru, potrivit unui sondaj INSC

Vremea

București
acum

26°
mar.

23°/41°
mie.

23°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/42°
Iasi
acum

22°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/34°
vin.

19°/36°
Constanta
acum

23°
mar.

22°/34°
mie.

23°/26°
joi

24°/28°
vin.

23°/29°
Cluj-Napoca
acum

22°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

26°
mar.

17°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/38°