Buletin de presă
În ultimele 24 de ore poliţiştii constănţeni au desfăşurat activităţi de prevenire, constatare, cercetare şi soluţionare a evenimentelor sesizate.
În ceea ce priveşte faptele antisociale înregistrate în ultimele 24 de ore pe raza judeţului, au fost sesizate la poliţie 30 evenimente, din care 8 evenimente împotriva avutului privat, 4 evenimente la regimul circulaţiei rutiere şi 18 evenimente de altă natură.
Ø Cadavrul unei femei a fost găsit într-o stare avansată de putrefacţie într-un imobil din Constanţa
În ziua de 23.02.2010, ora 16:30, poliţiştii Secţiei 5 au fost sesizaţi prin Serviciul de Urgenţă 112 de către un factor poştal, despre faptul că s-a deplasat la domiciliul lui B. STANA, de 72 ani, din Constanţa, pentru a-i înmâna pensia, unde a găsit-o pe aceasta decedată, iar pe soţul său prezent în locuinţă.
Echipa operativă ce s-a deplasat la faţa locului a constatat faptul că pe o canapea, cu faţa în jos, se află cadavrul unei femei într-o avansată stare de putrefacţie, iar atât în imobil cât şi pe holul blocului persistă un miros puternic de cadavru. În imobil, unde se afla cadavrul, a fost identificat şi B. Gheorghe, de 67 ani, soţul decedatei, care se afla în stare de ebrietate şi care a afirmat că soţia se află decedată de aproximativ 5 zile.
Bărbatul a fost preluat şi transportat la Spitalul Clinic Judeţean Constanţa, întrucât personalul medical de pe ambulanţă a constatat că prezintă etilism acut. La examinarea externă a cadavrului, la nivelul capului, corpului, a membrelor inferioare şi superioare, nu s-au constatat semne vizibile de violenţă.
Cadavrul a fost transportat la Morga Cimitirului Central, în vederea efectuării necropsiei şi stabilirii cu exactitate a cauzei decesului.
Ø Arestat preventiv pentru sustragerea unei autoutilitare
Poliţiştii Serviciului Investigaţii Cri