Specialiştii de la ISU”Drobeta” au dinamitat, astăzi, stâncile care prezentau pericol pentru traficul rutier pe DJ 607 C, între Podeni şi Negruşa.
Poliţiştii mehedinţeni au întrerupt astăzi, circulaţia, între orele 10 şi 14, pe DJ 607 C între Podeni şi Negruşa, pentru ca echipa pirotehnică a ISU „Drobeta” să dinamiteze stâncile care prezentau pericol să se prăbuşească.
„Având în vedere faptul că, în această săptămână, au mai avut loc alunecări de teren, pe acelaşi sector de drum, respectiv la km 17+500, şeful IPJ Mehedinţi a propus ca, pentru prevenirea eventualelor evenimente rutiere cauzate de căderile de pietre, blocurile de stâncă să fie detonate. În acest sens, pirotehniştii de la ISU „Drobeta” au dinamitat, pe mai multe porţiuni, blocurile respective ce constituiau un pericol iminent pentru şoferi”, a precizat inspectorul Nicolae Lohon, purtătorul de cuvânt al IPJ Mehedinţi.
În timpul operaţiunii, zona a fost delimitată de echipaje ale Poliţiei Rutiere Orşova. Drumarii au reuşit, în această după-amiază deblocarea drumului, astfel că în acest moment, traficul se desfăşoară pe ambele sensuri.