De ieri, costul paşaportului simplu temporar, valabil doar un an, s-a mărit. Şeful Serviciului Public Comunitar Pentru Eliberarea şi Evidenţa Paşapoartelor Simple, comisar şef de poliţie Adriana Gruia ne-a declarat ieri că până acum se plătea o taxă de paşaport de 64,2 lei, iar din data de 1 martie aceasta a fost majorată la 82 de lei. Cei care preferă să îşi facă un paşaport simplu temporar mai au de plătit şi taxa consulară, care a rămas la valoarea de 32 de lei plus 100 de lei tarif suplimentar. În total, costul nou al paşaportului simplu temporar este de 214 lei.
În schimb, tarifele pentru paşapoartele electronice este la fel, de 234 de lei taxă care se plăteşte la CEC, la care se adaugă 32 de lei taxa consulară.
De la începutul acestui an, mai precis din data de 11 ianuarie, de când a intrat în vigoare noul sistem de eliberare a paşapoartelor biometrice, la Serviciul Public Comunitar de Eliberare şi Evidenţă a Paşapoartelor Simple din cadrul Instituţiei Prefectului Judeţul Braşov şi-au depus documentaţiile şi au fost eliberate deja 1.294 de paşapoarte biometrice, dintre care 1.256 paşapoarte simple, iar 38 pentru români stabiliţi în străinătate. În ceea ce priveşte paşapoartele temporare, care valabilitate doar un an, au fost depuse 1.086 de cereri, din care 968 paşapoarte simple, iar 118 pentru români stabiliţi în străinătate. Acest timp de paşaport se eliberează în doar două ore de la depunerea cererii, pe când paşapoartele biometrice se eliberează în decurs de 20 de zile. „Un aspect demn de menţionat este acela că 126 de misiuni diplomatice au fost dotate deja cu aparatura necesară preluării datelor în vederea eliberării paşapoartelor pentru românii care se află în străinătate. Majoritatea se află în ţări în care se află mulţi români, precum Italia, Spania, SUA sau Canada”, ne-a declarat Adriana Gruia. De ieri, costul paşaportului simplu tempora