Pentru a-şi păstra posturile şi salariile, profesorii afiliaţi la cea mai mare federaţie sindicală ameninţă cu proteste începând cu 15 martie şi cu boicotarea anului şcolar. Funcţionarii publici afiliaţi Cartel Alfa protestează şi ei, nemulţumiţi de legea salarizării unitare
Scandalurile din învăţământ vor prinde viaţă odată cu încălzirea vremii.
Liderii celor patru federaţii sindicale din învăţământ s-au întâlnit, ieri, cu ministrul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, Daniel Funeriu, cu care au avut o discuţie de peste trei ore. Sindicaliştii au fost mulţumiţi că în sfârşit au fost primiţi de ministrul Educaţiei, dar total nemulţumiţi de rezultatul întâlnirii.
Imediat după întâlnire, Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ (FSLI) a anunţat că va porni acţiunile de protest împotriva Ministerului Educaţiei. FSLI a hotărât organizarea de mitinguri, pichetări şi greve de avertisment începând din 15 martie şi până în 2 aprilie, la nivel judeţean. Apoi, între 12-30 aprilie, se va trece la pichetarea sediilor Ministerului Educaţiei şi a Guvernului. În următoarele 2 săptămâni este programat un miting de protest la Bucureşti, apoi o grevă de avertisment. În iunie, înaintea încheierii a anului şcolar, sindicaliştii promit o grevă generală strategică, care va avea menirea să blocheze încheierea mediilor. „După greva de avertisment, federaţia va organiza un referendum pentru declanşarea grevei generale în învăţământ. Asta înseamnă că la final de an nu închidem situaţiile la învăţătură”, a declarat liderul FSLI, Aurel Cornea.
Graficul de proteste a fost stabilit ieri, în urma şedinţei consiliului Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ, Reprezentanţii FSLI au mai anunţat şi un miting în timpul şedinţei de Guvern care va avea loc săptămâna viitoare. Toate aceste acţiuni se vor desfăşura în funcţie de mersul negocierilor, gr