După calificarea în premieră în optimi, HCM Constanţa se duelează pentru un loc în sferturile competiţiei cu MKB Veszprem, fosta echipă a regretatului Marian Cozma. Meciul tur va avea loc la Buzău la 27 martie, în vreme ce manşa secundă se va disputa la 3 aprilie, în Ungaria.
Tragerea la sorţi de la Viena a fost una relativ favorabilă „marinarilor", care au evitat nume grele ale Europei precum THW Kiel sau Ciudad Real. Cu toatea astea, nimeni din tabăra constănţenilor nu se aşteaptă la o confruntare facilă cu formaţia maghiară.
„Vor fi două jocuri grele şi cred că avem 50 la sută şanse de calificare, însă va fi puţin mai greu pentru că vom avea primul meci acasă, iar calificarea se va juca în Ungaria. Suntem două echipe cam la acelaşi nivel, dar Veszprem are mai multă experienţă decât noi", a spus portarul Mihai Popescu.
Şi conducerea campioanei României a afişat un optimism rezervat după aflarea adversarului din optimi. „Este destul de bine cum am căzut, la nivelul la care a ajuns HCM Constanţa nu mai ai ce să alegi. Sentimental, sunt bucuros pentru că vom putea evolua împotriva echipei unde a jucat prietenul nostru drag, Marian Cozma, şi sper ca cel mai bun să învingă", a susţinut directorul executiv al formaţiei de pe litoral, Ali Nurhan.
Datorită numărului crescând de suporteri ai formaţiei, HCM Constanţa a inaugurat zilele trecute la Sala Sporturilor primul magazin oficial al clubului. Suporterii pot achiziţiona de aici diverse obiecte cu însemnele grupării şi tricouri de joc ale campionilor României.
Minusurile şi plusurile maghiarilor
Cu nouă victorii în zece meciuri, maghiarii au încheiat grupa B a Ligii Campionilor pe primul loc, singura înfrângere având loc pe terenul formaţiei germane Rhein-Neckar Lowen (29-32). De asemenea, Veszprem defilează în campionatul Ungariei, acolo unde are 18 victorii după 18 etape disputate. @